South Park si utahoval z Mohameda, tvůrcům hrozí smrtí

Zahraničí Zahraničí
22. 4. 2010 7:33
Islamistům se nelíbí seriál, kterému není nic svaté
Foto: Aktuálně.cz

New York - Trey Parker a Matt Stone, tvůrci populárního animovaného seriálu South Park, s oblibou říkají, že jim není nic svaté.

Legraci si tak v průběhu let dělali z Boha, Ježíše Krista, Satana, Židů, katolíků, mormonů, scientologů, ale i ateistů. Teď se ovšem zdá, že to "přepískli".

Obrátil se totiž proti nim hněv islamistů, jimž se nelíbí, že se v jednom z posledních dílů objevil prorok Mohamed v kostýmu medvěda.

"Museli jsme Matta a Treye upozornit, že to, co dělají, je hloupost," stálo podle CNN na webu revolutionmuslim.com.

"Za vysílání tohoto seriálu by mohli skončit jako Theo Van Gogh," připomněli radikálové nizozemského režiséra, který byl v roce 2004 zavražděn za natočení protimuslimského dokumentu. "Tohle není hrozba, jen upozornění na to, co by se jim mohlo stát."

A aby radikálové závažnost svého sdělení zdůraznili, zveřejnili na serveru i to, kde Parket a Stone bydlí a pracují.

Proroka nedáme

Muslimové jsou na zpodobňování svého proroka citliví. Své o tom ví známý dánský karikaturista Kurt Westergaard. Když před lety zveřejnil list Jyllands-Posten jeho karikatury Mohameda, život se mu obrátil naruby.

Rozčilení muslimové tehdy zaútočili na tři dánské ambasády a nejméně padesát lidí při nepokojích na Blízkém východě, v Africe a Asii zemřelo. V Dánsku bylo tehdy odsouzeno několik mladých muslimů, kteří plánovali v rámci protestů bombové útoky.

Deník Jylland-Posten se nakonec omluvil, ale trval na právu na svobodu projevu. Vůdce Al-Káidy Usáma Bin Ládin před dvěma lety prohlásil, že Evropa bude za karikatury Mohameda potrestána.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy