Sousedé Kosova uznali jeho nezávislost

Zdeněk Mihalco, mih
10. 10. 2008 9:30
Proti rozhodnutí Černé Hory a Makedonie protestuje Srbsko
Nová vlajka Kosova má modrou barvu a šest bílých hvězd. Mnohem častěji je ale v Kosovu vidět ta rudá albánská s dvouhlavou orlicí. Tyto vlají na rozestavěném domě na okraji Podujeva.
Nová vlajka Kosova má modrou barvu a šest bílých hvězd. Mnohem častěji je ale v Kosovu vidět ta rudá albánská s dvouhlavou orlicí. Tyto vlají na rozestavěném domě na okraji Podujeva. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Černá Hora a Makedonie uznaly nezávislost Kosova. Srbsko proti rozhodnutí těchto zemí protestuje.

Kosovo jako samostatný stát uznalo zatím zhruba 50 zemí včetně Česka. Tato oblast vyhlásila jednostrannou nezávislost na Srbsku v únoru.

Zpráva o uznání Kosova Makedonií a Černou Horou přichází v době, kdy se Srbsko snaží zpochybnit samostatné Kosovo na mezinárodním poli. Valné shromáždění OSN schválilo Srbsku záměr poslat kosovský případ k mezinárodnímu soudu.

Srbsko nyní odvolalo své diplomaty z Černé Hory a Makedonie, vyhostilo velvyslance těchto států ze země a uvedlo, že rozhodnutí těchto zemí může destabilizovat celý region.

"Nejde o rozhodnutí proti Srbsku, ale pro naši budoucnost. Toto rozhodnutí je nejlepším řešením pro Černou Horu a černohorský lid" prohlásil ministr zahraničí Černé Hory Milan Ročen, který také uvedl, že Západ na vládu vyvíjel tlak, aby nezávislost Kosova uznala.

Také šéf makedonské diplomacie Antonio Milošoski řekl, že rozhodnutí není namířeno proti Srbsku a že doufá v pokračování dobrých vzájemných vztahů.

Na území Makedonie žije významná albánská menšina - Albánci tvoří asi čtvrtinu obyvatel. Právě tato menšina nezávislost Kosova dlouhodobě prosazovala a její zástupci předložili parlamentu návrh na uznání samostatnosti sousední země. Většinu obyvatel Kosova totiž tvoří etničtí Albánci.

Spojencem Srbska je Rusko. Aleksandr Konuzin, ruský velvyslanec v Srbsku, oznámil, že Makedonie a Černá Hora „byly jistými státy, které vyhrožovaly možností potíží s další evropskou integrací, vydírány". Makedonie a Černá Hora usilují o vstup do EU.

Rozhodnutí naopak přivítaly USA. Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí „stoupající počet zemí uznávajících Kosovo potvrzuje pokrok ve vytváření stabilní, multietnické a demokratické společnosti, která má normální politické a obchodní vztahy se svými sousedy a mezinárodním společenstvím".

Černá Hora a Makedonie byly stejně jako Srbsko a Kosovo součástí Jugoslávie. Černá Hora byla se Srbskem součástí jednoho státu až do roku 2006.

Jediným státem bývalé Jugoslávie, který dosud nezávislost Kosova neuznal, zůstává kromě Srbska Bosna a Hercegovina.

Nezávislé Kosovo doposud uznaly převážně západní státy. Proti se staví Rusko, ale také třeba Slovensko nebo Španělsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy