Jediný kabel poškodila erupce. Tonga je stále bez internetu a odříznutá od světa

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
26. 1. 2022 11:50
Souostroví Tonga je už několik týdnů takřka bez kontaktu s okolím. Po výbuchu nedaleké podmořské sopky Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai jej zaplavila vlna tsunami, která způsobila obrovské škody. Erupce také poškodila internetový kabel, který leží na mořském dně a spojuje stát se zbytkem světa. Opravy a humanitární práce tak lidé musí zvládat bez stabilního připojení.
Souostroví Tonga po výbuchu sopky
Souostroví Tonga po výbuchu sopky | Foto: New Zealand Defence Force/Handout via REUTERS

Bez internetu se na Tonze ocitlo přes 100 tisíc lidí a podle novozélandského ministerstva zahraničí bude oprava téměř 50 tisíc kilometrů dlouhého kabelu, který spojuje země v Tichém oceánu, trvat nejméně měsíc. Úřady na hlavním ostrově sice zřídily provizorní 2G bezdrátové připojení, je ale pomalé a nespolehlivé, píše stanice BBC

Pro země západní Evropy by poškození jednoho internetového kabelu nebyl takový problém, protože jsou často připojeny na celou řadu drátů, například Spojené království získává data z více než 50 různých zdrojů. Odlehlá Tichomořská Tonga však má pouze jeden.

"V ideálním případě chcete mít alespoň dva kabely. Ale ty jsou drahé a firmy jako Facebook či Google nemají motivaci, aby je tu položily," vysvětluje Peter Jamieson, místopředseda Evropské podmořské kabelové asociace.

Tonga sice v roce 2019 podepsala smlouvu o satelitním připojení, ale ani satelitní telefony teď nejsou příliš spolehlivé, protože země je zasypaná vulkanickým prachem. Jsou navíc velmi drahé, a proto je používá hlavně vláda a některé podniky.

Opravy a čištění

Zatím je tak velmi těžké koordinovat záchranné akce. Podle údajů vlády tsunami a padající popel zasáhly více než 80 procent všech obyvatel souostroví. Přílivová vlna po erupci podmořské sopky zabila tři lidi, další dvě desítky jsou zraněny. Jemný popel je zdraví vysoce nebezpečný, může poškodit kůži i oči, způsobit dýchací obtíže nebo narušit kardiovaskulární systém.

"Tato katastrofa lidmi otřásla víc než cokoli, co jsme kdy zažili. Tsunami smetla domy a vesnice, ale obnovujeme to uprostřed popela," říká ředitel tonžského Červeného kříže Tongy Sione Taumoefolau.

Na ostrovech chybí základní infrastruktura, nemocnice nebo zdravotnická zařízení smetlo moře. Z některých míst země bylo potřeba obyvatele evakuovat. Komunikace mezi jednotlivými ostrovy je ale podle vlády velkým problémem.

Lidé si tak musejí vzájemně pomáhat, čistí zasypané silnice, staví domy. Řada zemí nabídla s pracemi pomoct, souostroví se ale bojí. Dobrovolníci ze zahraničí by s sebou mohli přinést nákazu koronavirem. Ten se v zemi naposledy objevil loni v říjnu, od té doby se místním úřadům dařilo před infekcí chránit.

Obavy se ukázaly jako oprávněné, když testy tento týden na australské lodi s humanitární pomocí potvrdily covid u nejméně 29 lidí. V Tonze přitom chybí pitná voda i léky. Posádka ve středu na ostrovy doplula a vše předá bez toho, aby se setkala s místními. Zboží, které vyloží, musí zůstat v izolaci tři dny.

Výměna části kabelu

Oprava kabelu optických vláken bude trvat podle odhadů až čtyři týdny. Předpokládá se, že k narušení drátu došlo asi 37 kilometrů od pobřeží. Peter Jamieson, místopředseda Evropské podmořské kabelové asociace, který je také hlavním inženýrem společnosti Virgin Media, z ostrova vyšle světelný puls. Přístroje potom změří, jak dlouho bude cestovat, aby detekovali přesné místo poškození.

Sem pak musí dorazit speciální loď, která kabel vyloví a poškozenou část vymění. Pokud půjde vše hladce, nebude to trvat déle než pět až sedm dní. Nejbližší plavidlo, které by opravu mohlo provést, ale čeká v téměř pět tisíc kilometrů vzdáleném přístavu ve státě Papua Nová Guinea. Experti si navíc chtějí být jisti, že je oblast pro loď i posádku bezpečná a nedojde už k žádné další erupci.

Po celém světě vede více než 430 takových kabelů, které se pod mořem táhnou více než 1,3 milionu kilometrů. Každý rok je potřeba udělat asi 200 oprav, které jsou většinou způsobeny rybářskými loděmi.

Video: Vulkanolog o výbuchu podmořské sopky nedaleko Tongy

Představte si, že vedle sebe máte desítky kilometrů vysoký mrak, ze kterého padá toxický materiál a kontaminuje zdroje pitné vody, říká vulkanolog. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy