Soumrak vnadných sekretářek. Porážejí je oškliví muži

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
19. 12. 2012 14:16
Krása, jazyky a rychlé psaní už nestačí, shodly se delegátky kongresu sekretářek
Foto: Isifa/Thinkstock

Moskva - Ideální asistentkou budoucnosti není krásná slečna, leč někdo starší, méně atraktivní, ale o to výkonnější. Pokud možno chlap.

K takovému závěru alespoň dospěl moskevský kongres ruských sekretářek.

Podle delegátů porostou i jiné nároky. Zvládat několik cizích jazyků a psaní na počítači už zdaleka stačit nebude.

"Čeká se, že (sekretářka) bude poskytovat nejen administrativní podporu svému šéfovi a hlídat plnění úkolů, ale i slaďovat procesy ve firmě a podporovat některé podnikatelské funkce manažera," řekla listu The Moscow Times Olga Jelinová, ředitelka personální agentury Adecco.

Zřejmě také proto se průměrný věk osobní asistentky v Rusku zvyšuje z 20-25 let na 28-35 let; lze totiž předpokládat, že v tomto věku si již dámy uspořádaly osobní život, ale současně jsou ochotny zůstávat v kanceláři dlouhé hodiny přes čas.

Nové nároky vyplývají mimo jiné z přání snížit fluktuaci, a tím omezit okruh zasvěcených do firemních tajností. Zvláště nedůvěřiví k ruským sekretářkám jsou prý zahraniční manažeři. Kvůli předsudkům o sklonech k intrikám.

"Jsme jako skála"

"Cizinci si myslí, že Rusy nelze pochopit. Nemluví naším jazykem a neustále nás podezírají, že se je někdo snaží ošidit," podělila se o zkušenosti Alina Jašuchinová, působící jako osobní asistentka v jedné švýcarské pojišťovně.

V případě vyzrazení šéfových tajností se jeho nejbližší podřízená hned ocitá v centru podezření. "O sekretářkách panuje mýtus, že vědí vše, ale jsou pošetilé, lakují si nehty a jsou schopny vykecat cokoliv," připouští další sekretářka Svetlana Djačkovová. "Ale když se setkáte s osobní asistentkou tváří v tvář, zjistíte, že jste narazili na zeď," ujišťuje.

Kromě nových dovedností se podle ostřílených profesionálek vyplatí držet se i osvědčených zkušeností: tedy mít neustále při sobě náhradní punčochy, lepidlo, deštník, odlakovač, jehlu s nití a houbičku na vyblýskání střevíců.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy