"Je to velký den pro svět." Trump potřetí jednal s Kimem a vkročil na území KLDR

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 6. 2019 14:14
Americký prezident Donald Trump se v neděli v hraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou potřetí setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Trump společně s Kimem překročil demarkační linii a jako první prezident USA krátce vstoupil na území KLDR. Jde tak o historický moment. Trump prohlásil, že je na vstup na severokorejskou půdu velmi pyšný.
Trump se setkal s lídrem KLDR v hraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně.
Trump se setkal s lídrem KLDR v hraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně. | Foto: Reuters

Státnici se dohodli na obnovení rozhovorů o severokorejském jaderném programu, a to během několika týdnů. Obnovená jednání povede zvláštní zmocněnec Steve Biegun, oznámil Trump.

"Skutečnost, že se nyní budeme moci kdykoli setkat, je myslím tím signálem, který vzejde z dnešní schůzky," konstatoval Trump po nedělním jednání s Kim Čong-unem.

"Rychlost není cílem, chceme zjistit, jestli dokážeme dospět k opravdu komplexní a dobré dohodě," dodal Trump a nedělní den označil za "velmi legendární" a historický. Za historickou předtím schůzi označil i Kim.

"Mnohého jsme už dosáhli," řekl Trump k americko-severokorejským vztahům. "Když jsem se ujímal úřadu, byl to šílený nepořádek, děly se špatné věci, poznamenal. Posledního dva a půl roku panuje mír, aniž by bylo něco podepsáno, jen na základě vztahů," zdůraznil Trump.

Oba vůdci si na demarkační linii potřásli rukou a poté vykročili směrem na severokorejské území. Poté se vrátili na jižní stranu, kde se sešli s jihokorejským prezidentem. 

V Domě svobody byla i Ivanka s Jaredem Kushnerem

Po asi padesátiminutovém jednání v Domě svobody na jihokorejské straně hranice šéf Bílého domu doprovodil Kima na hranici, rozloučil se s ním a vrátil se do objektu. Jednání obou státníků probíhalo za zavřenými dveřmi. Do Domu svobody ale Trumpa doprovodila jeho dcera Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem, nad čímž se někteří zahraniční analytici pozastavují. Oba působí jako poradci Bílého domu.

Trump si potřásl rukou se severokorejským lídrem Kim Čong-unem.
Trump si potřásl rukou se severokorejským lídrem Kim Čong-unem. | Foto: Reuters

Schůzky se zúčastnil také jihokorejský prezident Mun Če-in. Jeho zvláštní poradce dnes CNN řekl, že pro něj bylo překvapením také to, že Trump Kim Čong-ina pozval k jednání na jihokorejské území. Bylo "docela neobvyklé a docela překvapivé" vidět Trumpa s Kimem v Domě svobody, který je na jihokorejském území.

Původně mělo jít jen o krátké setkání, k němuž šéf Bílého domu Kima vybídl při příležitosti své návštěvy Jižní Koreje. Její konání potvrdil až v neděli jihokorejský prezident Mun Če-in. Nakonec ale schůze trvala déle.

Veřejnost se o možnosti schůzky dozvěděla teprve v sobotu, když Trump napsal na Twitter, že by při plánované návštěvě hranice rád Kima pozdravil a potřásl si s ním rukou. Kim pak při společném setkání uvedl, že ho Trumpův tweet velmi překvapil. 

"Je milé vás znovu vidět. Nečekal jsem, že vás potkám na tomto místě," sdělil Kim americkému prezidentovi. Prohlásil, že politici mezi sebou mají "skvělý vztah". Kdyby tomu tak nebylo, podle Kima by se takové neočekávané setkání neuskutečnilo. Podle něj bude mít setkání také pozitivní vliv na další vývoj.

Trump: Je to velký den pro svět

Překročení linie mi bylo velkou ctí," řekl Trump a dodal, že mezi ním a Kimem panuje "velké přátelství". "Je to velký den pro svět," poznamenal na mezikorejské hranici. "Věřím, že toto je výraz jeho ochoty vzdát se nešťastné minulosti ve prospěch nové budoucnosti," prohlásil Trump.

Trump a Kim se setkali poprvé od jejich únorové schůzky v Hanoji, která byla předčasně ukončena.

Trump rovněž s Kimem mluvil o pozvání do Washingtonu. "Pozvu ho hned teď do Bílého domu," řekl novinářům krátce poté, co se stal prvním prezidentem USA, jenž vstoupil na severokorejskou půdu. Podle amerických médií rovněž Kim pozval Trumpa do Pchjongjangu. Po schůzce americký prezident řekl novinářům, že pozval Kim Čong-una na návštěvu USA, až k tomu bude "vhodná doba".

Kim předtím podle agentury AP prostřednictvím tlumočníka řekl, že by pro něj bylo ctí pozvat Trumpa "v pravý čas" do Pchjongjangu.

Americká média hovoří o "romanci" dvou rozdílných politiků, kteří i v neděli zdůrazňovali velmi dobré vzájemné osobní vztahy.

Po jednání v Domě svobody na jihokorejské straně hranice šéf Bílého domu doprovodil Kima na hranici, rozloučil se s ním a vrátil se do objektu, kde ještě jednou pohovořil s novináři, aby je informoval o výsledcích schůzky.

Jihokorejský prezident Mun, který Trumpa do Pchanmundžomu doprovázel, setkání přisoudil vysokou symbolickou hodnotu. Japonské ministerstvo zahraničí vyjádřilo naději, že schůzka oživí odzbrojovací rozhovory a také pomůže řešit otázku únosu japonských občanů do KLDR.

Papež František setkání Trumpa s Kimem ocenil jako "významné gesto", které by se mohlo stát "dalším krokem na cestě k míru" nejen na Korejském poloostrově, ale na celém světě.

Trump přiletěl do demilitarizovaného pásma v neděli ráno SELČ. Před společným jednáním se ještě pozdravil s jihokorejskými a americkými vojáky.

Mun ještě před schůzí obou politiků označil na tiskové konferenci setkání za hodně odvážné a současně velmi nadějné. "Doufám, že prezident Trump se zapíše do dějin jako prezident, který docílí mír na Korejském poloostrově," citovala jej agentura AP.

Trump na tiskové konferenci v Soulu uvedl, že si s lídrem KLDR vytvořil dobrý vztah a na společné shledání se těší. "Bude to velmi krátké, v podstatě půjde jen o podání ruky. Ale to je v pořádku. Podání ruky znamená hodně," řekl americký prezident s tím, že má pro něj Kim porozumění. "A myslím, že i já možná rozumím jemu," dodal Trump.

Trump před schůzí: Je to jenom krok 

Šéf Bílého domu své rozhodnutí setkat se s Kimem hájil pokrokem, kterého bylo ve vzájemných vztazích dosaženo. Zároveň však mírnil očekávání od nedělního setkání. "Je to jenom krok," poznamenal ještě před společným jednáním. "Může to být důležitý krok, ale také nemusí," dodal.

Odmítl také kritiku, že se se severokorejským vůdcem setkává poté, co KLDR pokračovala ve zkouškách raket krátkého doletu a odmítla se vzdát svého jaderného programu. Trump podotkl, že obě země přesto učinily velký pokrok a je podle něj urážející srovnávat dnešní stav věcí se situací před 2,5 roku, kdy se ujal funkce prezidenta. 

Kritici americkému prezidentovi vyčítají, že si od na rychle sjednané schůze slibuje politické body pro předvolební prezidentskou kampaň, která se v USA už rozběhla. 

Trump se zatím s Kimem osobně setkal dvakrát: loni v červnu v Singapuru a letos v únoru v Hanoji. Summity ale velký posun v otázce denuklearizace Korejského poloostrova nepřinesly a ten druhý dokonce skončil předčasně bez společného prohlášení či dohody.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Video: Připomeňte si summit Kima a Trumpa v Hanoji

Kim a Trump se setkali ve Vietnamu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy