reklama
 
 

Soul koupil v Izraeli rakety, ochrání ostrovy před KLDR

6. 9. 2011 11:10
Střely Jižní Korea rozmístí na ostrovech Pengnjong a Jonpchjong ve Žlutém moři

Soul - Jižní Korea koupí od izraelské společnosti rakety za desítky milionů dolarů.

Následně je rozmístí v hraniční oblasti, která se loni stala cílem severokorejského útoku, napsala agentura AP s odvoláním na jihokorejské vládní zdroje.

Téměř sedm desítek raket typu Spike NLOS (pro nepřímou střelbu) bude rozmístěno na ostrovech Pengnjong a Jonpchjong ve Žlutém moři nejdříve koncem tohoto roku.

Obchod v hodnotě 43 milionů dolarů (748 milionů Kč) byl uzavřen už v červenci, upřesnil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Severokorejské dělostřelectvo loni v listopadu ostřelovalo tuto oblast a na Jonpchjongu zabilo čtyři lidi, z toho dva civilisty.

Podle izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems mají rakety dolet až 24 kilometrů a mohou zasáhnout i skryté cíle. Právě ukrytou pobřežní artilerii si chce vzít Jižní Korea na mušku v případě dalšího severokorejského útoku.

Jižní Korea posiluje své obranné zbrojní systémy na ostrovech v hraničním pásmu, kam KLDR čas od času směřuje svou palbu. V oblasti hraničního pásma dochází i k jiným ozbrojeným incidentům, například mezi rybářskými plavidly obou zemí.

Pchjongjang neuznává hraniční linii stanovenou na konci korejské války v 50. letech, od níž jsou obě země prakticky stále ve válečném stavu. KLDR tvrdí, že by měla vést jižněji. Soul je přesvědčen, že přijetí takové linie by ohrozilo rybolov kolem pětice jihokorejských ostrovů a narušilo přístup k jeho přístavu Inčchon.

autor: ČTK | 6. 9. 2011 11:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama