Soudy v Hongkongu nemají pravomoc řešit ústavnost zákonů, oznámil Peking

ČTK ČTK
19. 11. 2019 6:22
Hongkongské soudy nemají pravomoc rozhodovat o ústavnosti legislativy vydávané vládou v Hongkongu, uvedl dnes právní výbor čínského parlamentu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Výbor tak reagoval na pondělní verdikt hongkongského nejvyššího soudu, který označil za neústavní zákaz zakrývání tváře při demonstracích v Hongkongu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní čínskou agenturu Nová Čína.

"O tom, zda zákony hongkongské zvláštní administrativní oblasti odpovídají základnímu zákonu Hongkongu může rozhodovat pouze stálý výbor (čínského) parlamentu," uvedl mluvčí právní komise tohoto výboru. Žádná jiná autorita takové právo nemá, dodal v prohlášení.

Zákaz zakrývání tváře při demonstracích, jimiž se snaží jejich účastníci vyhnout trestnímu stíhání, oznámila správkyně Hongkongu Carrie Lamová začátkem října. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Mnozí demonstranti se ale zákazem zakrývání tváří stejně neřídí.

Podle pondělního verdiktu hongkongského soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem Hongkongu, tedy jakousi "miniústavou", která platí od 1. července 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu má být spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady, podle demonstrantů ale Peking tyto svobody postupně omezuje.

Protesty v Hongkongu trvají už několik měsíců a vyžádaly si stovky zraněných a nejméně jednu oběť.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy