Soud:Prezident Zambie nenakupoval boty za státní peníze

Naďa Straková
18. 8. 2009 13:12
Ďábel byl poražen, říká bývalý odborový předák Frederick Chiluba
Bývalý prezident Frederick Chiluba děkuje Bohu, že ho nezklamal
Bývalý prezident Frederick Chiluba děkuje Bohu, že ho nezklamal | Foto: Reuters

Lusaka - Po šesti letech procesu a po šesti hodinách závěrečné řeči soudce je bývalý zambijský prezident Frederick Chiluba opět "čistý".

Když soudce Jones Chinyama dnes dočetl několikastránkový verdikt, ozval se v soudní síni bouřlivý potlesk. Soudce Chinyama uvedl, že důkazy předložené soudu dostatečně neprokazují vinu tohoto bývalého prezidenta, jenž Zambii vládl celou dekádu od roku 1991  do roku 2001.

Třiašedesátiletý Chiluba totiž čelil několika obviněním, mezi nimiž figurovala i zpronevěra 500 tisíc amerických dolarů (necelých deset milionů korun). Těmi si měl tento bývalý odborový předák financovat svůj extravagantní módní vkus, který zemi podle obžaloby stál miliony dolarů.

Mezi obyvateli této chudé africké země je pověstná i Chilubova rozsáhlá kolekce bot, jež mají všechny několikacentimetrové podpatky. Těmi si bývalý prezident, který se k moci dostal ve volbách v roce 1991, prodlužoval svůj nevelký vzrůst.

"Ďábel byl přemožen a děkuji našemu všemohoucímu za to, že nás nikdy nezklamal," prohlásil v reakci na pro mnohé nečekané rozhodnutí soudu hluboce věřící Chiluba.

Chilubovi spojenci však takové štěstí neměli. Tři roky ve vězení stráví dva podnikatelé, kteří byli usvědčeni z krádeže a zneužití státních fondů.

Foto: Aktuálně.cz

Ani Chilubova žena se z vítězství svého muže nemohla plně radovat. Ona sama byla v březnu odsouzena za korupci na tři a půl roku vězení.

Pověst bojovníka proti korupci

U mezinárodních dárců má Zambie pověst státu, který se s rozbujelou korupcí snaží bojovat.

Chilubův nástupce Levy Mwanwasa při nástupu do funkce v roce 2002 zahájil největší tažení proti úplatkářským praktikám vládních představitelů od dob získání nezávislosti na Británii v roce 1964. 

V rámci protikorupční kampaně skončili za mřížemi i bývalí Chilubovi lidé.

Mwanawasu do prezidentského křesla dosadil právě Chiluba a paradoxně to byl Mwanwasa, který se snažil Chilubu usvědčit ze zneužívání státních peněz a korupce. Levy Mwanwasa vloni podlehl ve svých nedožitých šedesáti letech srdeční příhodě.

Levy Mwanwasa, velký bojovník proti korupci, zemřel před rokem v srpnu
Levy Mwanwasa, velký bojovník proti korupci, zemřel před rokem v srpnu | Foto: Reuters

Někteří analytici považují dnešní "očištění afrického vůdce za přelomové", jak uvádí francouzská stanice France24. Podle nich by mohlo mít negativní dopad na další případy korupce a odhodlání vlády vést nečestné politiky k zodpovědnosti.

"Většina lidí se bude domnívat, že mu (Chilubovi) jsou jeho přestupky nyní odpuštěny. Zvláště když vezmeme v potaz, že jeho spoluviníci byli uznáni vinnými," říká profesor na lusacké univerzitě Jotham Momba. "To boj s korupcí v zemi rozhodně zkomplikuje. Nikdo jej teď nebude brát vážně," míní profesor.

Opačný názor má ale zambijský úřad pro boj proti korupci. Ten se domnívá, že případ svědčí o tom, že je země v boji proti korupci na dobré cestě.

V roce 2007 Chilubovi britský soud nařídil vrátit do státní pokladny 58 milionů, které si měl uložit v londýnských bankách. Stížnost na něj podali sami zambijští představitelé vlády, kteří se snažili získat zpět majetek, jejž měl Chiluba vlastnit v Británii i jiných evropských zemích.

Sám Chiluba se v tomto případu, který trval dlouhých šest let, označil za "oběť politického pronásledování" pod taktovkou Velké Británie.

"Ti, kteří si mysleli, že jsem zloděj, by měli zvědět, že jsem nevinen. Jako národ křesťanů nekrademe, ale ďábel nás vždycky stejně nařkne, že krademe," řekl Chiluba na tiskové konferenci těsně po vynesení verdiktu. 

 

Právě se děje

Další zprávy