Soudní spis obviněného tyrana žen má skoro tisíc bodů

ČTK ČTK
17. 7. 2013 19:15
Zvrhlík držel prý ženy ve svém domě deset let. Sousedé ho znali jako "milého chlapíka"
Ariel Castro u soudu.
Ariel Castro u soudu. | Foto: Reuters

Cleveland (USA) - Obžalovací spis Američana Ariela Castra, obviněného z únosu, opakovaného znásilňování a dalšího trýznění tří mladých žen, se rozšířil z dosavadních 329 bodů na 977 bodů. Třiapadesátiletému muži hrozí trest smrti.

Po vyslechnutí obžaloby v pátek Castro před soudem uvedl, že se cítí nevinný. Jeho advokáti uvedli, že jejich klient uzná svou vinu, pokud žaloba nebude požadovat trest smrti.

Zatím připravují důkazy o tom, že Castro je duševně nemocný a měl by se léčit. Proces má začít 5. srpna, ale obhajoba možná požádá o více času na přípravu.

Únosce podle policie zadržoval tři Američanky, z nichž jedna před šesti lety porodila Castrovi dceru a další údajně mnohokrát nuceně potratila, ve sklepních prostorách svého domu ve státě Ohio. Případ byl odhalen začátkem května, kdy se jedné z unesených žen podařilo utéci.

Ariel Castro je viněn i z několikanásobné vraždy, protože prý způsobil nezákonná přerušení těhotenství jedné z žen. Vedle vraždy je viněn především z únosů, sekestrace, různého trýznění a mnohonásobného sexuálního zneužívání.

Očekávalo se, že s pokračujícím vyšetřováním a s ohledem na místní právní praxi se počet bodů obžaloby po pátečním prvním předběžném soudním stání ještě zvýší.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy