Soudní spis obviněného tyrana žen má skoro tisíc bodů

ČTK ČTK
17. 7. 2013 19:15
Zvrhlík držel prý ženy ve svém domě deset let. Sousedé ho znali jako "milého chlapíka"
Ariel Castro u soudu.
Ariel Castro u soudu. | Foto: Reuters

Cleveland (USA) - Obžalovací spis Američana Ariela Castra, obviněného z únosu, opakovaného znásilňování a dalšího trýznění tří mladých žen, se rozšířil z dosavadních 329 bodů na 977 bodů. Třiapadesátiletému muži hrozí trest smrti.

Po vyslechnutí obžaloby v pátek Castro před soudem uvedl, že se cítí nevinný. Jeho advokáti uvedli, že jejich klient uzná svou vinu, pokud žaloba nebude požadovat trest smrti.

Zatím připravují důkazy o tom, že Castro je duševně nemocný a měl by se léčit. Proces má začít 5. srpna, ale obhajoba možná požádá o více času na přípravu.

Únosce podle policie zadržoval tři Američanky, z nichž jedna před šesti lety porodila Castrovi dceru a další údajně mnohokrát nuceně potratila, ve sklepních prostorách svého domu ve státě Ohio. Případ byl odhalen začátkem května, kdy se jedné z unesených žen podařilo utéci.

Ariel Castro je viněn i z několikanásobné vraždy, protože prý způsobil nezákonná přerušení těhotenství jedné z žen. Vedle vraždy je viněn především z únosů, sekestrace, různého trýznění a mnohonásobného sexuálního zneužívání.

Očekávalo se, že s pokračujícím vyšetřováním a s ohledem na místní právní praxi se počet bodů obžaloby po pátečním prvním předběžném soudním stání ještě zvýší.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy