Soudci pod tlakem, presumpce neviny neexistuje. Proces s údajnými pučisty v Turecku provázejí emoce

ČTK ČTK
11. 9. 2017 18:12
Z pěti stovek obžalovaných v hromadném procesu kvůli loňskému pokusu o převrat v Turecku zatím předneslo svou obhajobu jen kolem dvaceti lidí. Nedaleko Ankary ve městě Sincan třem soudcům čtou někdy i několikahodinová prohlášení a odpovídají na otázky. Jeden z obžalovaných podle svého právníka čelí hrozbě 3000 trestů doživotního vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - Za první měsíc obřího procesu se 486 obžalovanými za osnování loňského nezdařeného pokusu o převrat v Turecku předneslo svou obhajobu jen něco přes dvacet osob. Slyšení často narušují blízcí obětí z 15. července 2016 či přítomní příznivci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a obžalované musí mnohdy obstoupit ochranka. Konečně se však mají možnost hájit, napsal deník The New York Times (NYT).

"Když soud 1. srpna začínal, měl veškeré parametry vykonstruovaného procesu. Vězně v poutech vedli v zástupu k budově soudu za přihlížení davu, který žádal jejich smrt," napsal americký list. "Nevraživost je přítomna i nadále, obžalovaným je však alespoň dopřán prostor k obhajobě," dodává The New York Times.

Zatím tak stihlo učinit více než dvacet z nich. Nedaleko Ankary ve městě Sincan třem soudcům v síni o velikosti tělocvičny čtou někdy i několikahodinová prohlášení a odpovídají na otázky. Pak přicházejí na řadu jejich právníci. Ti však podle jednoho z nich nemají standardní podmínky.

"Tento proces se bohužel stal politickým. Soudci a státní zástupci jsou pod velkým tlakem. Presumpce neviny tady neexistuje. Není to spravedlivý soud," řekl Özay Arikan.

Podle NYT další obhájci odmítli žádosti o rozhovor kvůli obavám z následků. Arikan listu řekl, že právníci nemohou hovořit s klienty o samotě, jsou terčem slovních útoků a zastrašování a jejich klienti byli mučeni.

Při událostech loňského července zemřelo v Turecku 249 lidí, přes 2000 bylo zraněno. Stát v obžalobě, která má 4000 stran, viní souzené z velezrady, vražd či pokusů o vraždy. Na leteckou základnu Akinci nedaleko Ankary prý skupina unesla několik velitelů armády, včetně náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara, a držela je jako rukojmí, obžalovaní mají údajně na svědomí také ostřelování vládních budov a parlamentu v Ankaře a v Istanbulu během pokusu o puč.

Jeden z obžalovaných podle svého právníka čelí hrozbě 3000 trestů doživotního vězení.

Zatím nikdo z bezmála pěti stovek obžalovaných podíl na zmařeném pokusu o puč nepřiznal, přestože před soudci již stanuly dvě z jeho údajných hlavních postav. Plukovník Ahmet Özcetin, podle svědků "vlivný a lehkovážný" člověk, prý loni vybral cíle bombardování pro vzbouřené jednotky.

Plukovník Muzaffer Düzenli zase podle obžaloby organizoval schůzky spiklenců. Oba účast na převratu popřeli, což vyvolalo bouřlivé reakce jejich odpůrců a příbuzných obětí na zaplněné tribuně pro veřejnost. "Ano, a Řím jsme vypálili taky," řekl sarkasticky Özcetin v odpověď na jednu z otázek soudu.

Kritici pokusu o puč, kterých na soudní slyšení přijíždějí z různých částí Ankary celé autobusy, jsou podle The New York Times dobře organizovaní a hlasití.

"Někdy jsem naštvaný a jindy rozmrzelý, protože my jsme viděli ty bomby a všichni to popírají," řekl Gökmen Erdem, jehož švagr loni v červenci zahynul.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy