Soud zrušil zákon o svatbě gayů, sňatky neplatí

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
12. 12. 2013 14:20
Australská regionální norma byla v rozporu s federálním zákonem z roku 2004.
Foto: Reuters

Canberra - Australský nejvyšší soud zrušil zákon, který povoloval sňatky homosexuálů na území jednoho z australských regionů.

Parlamentem Teritoria hlavního města Austrálie zákon prošel teprve v říjnu. Do dnešního dne se díky němu vzalo 27 párů, jejichž sňatek je teď kvůli novému rozhodnutí soudu zřejmě neplatný.

Podle ústřední vlády byl místní předpis v rozporu s federálním právem, přesněji s národním zákonem o manželství z roku 2004.

"To, zda by měly být sňatky lidí stejného pohlaví stanoveny zákonem, je záležitostí federálního parlamentu," uvedl soud v prohlášení. "Zákon o manželství v tuto chvíli nenabízí uzavírat nebo uznávat manželství mezi osobami stejného pohlaví. Zákon říká, že v Austrálii může být manželství uzavřeno pouze mezi mužem a ženou."

 

Svatba i anulace

Podle Rodneyho Croomea z australského hnutí za rovnost manželství je stanovisko nejvyššího soudu zničující pro páry, které se stihly sezdat, i pro jejich rodiny.

"Za dobu kratší než jeden týden jsme byli oddáni a znovu svobodní, alespoň z právního hlediska," řekl serveru BBC Ivan Hinton, který si minulou sobotu vzal svého partnera Chrise Teoha.

"Jsme stále svoji," uvedl Hinton. "Učinil jsem vůči Chrisovi závazek, že s ním strávím zbytek života," dodal.

Teritorium, do kterého spadá i hlavní město Canberra, přitom bylo prvním regionem Austrálie, který sňatek osob stejného pohlaví legalizoval. Některé australské státy nicméně umožňují uzavírat civilní svazky.

Nejvyšší státní zástupce už dříve varoval, že místní předpis nejspíš narazí na právní překážky.

Výzva k boji

Šéfka australských Zelených Christine Milneová uvedla, že z rozhodnutí soudu jasně vyplývá, že federální parlament může rovnost manželství ošetřit zákonem.

To je podle ní "naléhavou výzvou pro všechny v zemi, kteří podporují rovnost manželství, aby vyvinuli tlak na federální vládu a federální parlament, aby to změnil".

"Šílený mnich" Tony Abbott
"Šílený mnich" Tony Abbott | Foto: Reuters

Návrh zákona o homosexuálních svazcích nicméně loni obě komory ústředního parlamentu zamítly.

Proti uzavírání manželství mezi lidmi stejného pohlaví se staví i australský premiér Tony Abbott, který stojí v čele liberálně-národní koalice.

Odmítavý postoj soudu přivítali také liberálové a křesťanská uskupení. "Je to o tom, poskytnout budoucnost příští generaci, která tak může být vychována svými biologickými rodiči, kdykoli je to možné," uvedlo v prohlášení Australské křesťanské lobby.

Ze zemí asijsko-pacifického regionu se v dubnu stal Nový Zéland první zemí, která sňatky mezi homosexuály povolila.

 

Právě se děje

před 23 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy