Soud zrušil zákon, jenž diskriminoval homosexuální páry

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
26. 6. 2013 16:50
Dosavadní zákon v USA definoval manželství jako svazek muže a ženy
Registrovaní partneři nemají v Česku stejná práva jako manželé. Ilustrační foto.
Registrovaní partneři nemají v Česku stejná práva jako manželé. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Nejvyšší soud USA zrušil Zákon na ochranu manželství. Ten definoval manželství jen jako svazek muže a ženy.

"DOMA (Defense of Marriage Act) vnesl do právního řádu Spojených států nerovnost," vysvětlil verdikt soudce Anthony Kennedy.

Pro zrušení bylo pět soudců, čtyři naopak hlasovali proti.

Stejné výhody pro všechny

Rozhodnutí v praxi znamená, že legálně oddané páry stejného pohlaví budou mít stejné právo požívat státní výhody, jakým se dosud těšili jen heterosexuálové.

Nově se tak homosexuální páry mohou těšit nejen na daňové úlevy, ale například i na zjednodušená dědická řízení či benefity pro rodiny státních zaměstnanců.

Na většině území Spojených států jsou ale stále sňatky homosexuálů zakázány. Gayové a lesby je mohou doposud uzavírat ve dvanácti z padesáti států. Tím posledním se v polovině května stala Minnesota.

Začalo to Clintonem, skončilo Obamou

DOMA začal platit v roce 1996 po podpisu tehdejšího prezidenta Billa Clintona.

V Kongresu tehdy norma získala podporu od republikánů i demokratů. V průběhu let ho ale odmítlo několik soudů nižší úrovně.

V roce 2011 prezident Barack Obama nařídil, aby jeho administrativa normu nadále nebránila. Loni dokonce jako první prezident v historii sňatky gayů a leseb podpořil.

 

Právě se děje

Další zprávy