Soud znovu obvinil Radovana Karadžiče z genocidy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 7. 2013 17:39
Zločinů se měl vůdce bosenských Srbů dopouštět i mimo Srebrenicu
Radovan Karadžič trvá na tom, že je hrdina.
Radovan Karadžič trvá na tom, že je hrdina. | Foto: Reuters

Haag - Odvolací soudci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) rozšířili obvinění bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče.

Kromě organizování genocidy v Srebrenici ho viní ze stejných zločinů, tedy cíleného vyhlazování muslimského obyvatelstva, v bosenských městech během války v roce 1992.

Soud tak obnovil obvinění, které loni bylo zrušeno, informovala agentura AP.

Rozhodnutí znamená, že Karadžič se bude zodpovídat z genocidy ve dvou bodech obžaloby, a ne jen v jednom.

Karadžič čelí také dalším devíti obviněním.

Podle předsedajícího soudce Theodora Merona soudci věří, že důkazy předložené během procesu s Karadžičem "by mohly naznačovat, že Karadžič měl genocidní úmysly," prohlásil Meron.

Karadžič byl po 13 letech na útěku dopaden v červenci 2008 v Bělehradě. Proces s ním začal v roce 2009. Čelí také obžalobě z válečných zločinů či zločinů proti lidskosti.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy