Soud znovu obvinil Radovana Karadžiče z genocidy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 7. 2013 17:39
Zločinů se měl vůdce bosenských Srbů dopouštět i mimo Srebrenicu
Radovan Karadžič trvá na tom, že je hrdina.
Radovan Karadžič trvá na tom, že je hrdina. | Foto: Reuters

Haag - Odvolací soudci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) rozšířili obvinění bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče.

Kromě organizování genocidy v Srebrenici ho viní ze stejných zločinů, tedy cíleného vyhlazování muslimského obyvatelstva, v bosenských městech během války v roce 1992.

Soud tak obnovil obvinění, které loni bylo zrušeno, informovala agentura AP.

Rozhodnutí znamená, že Karadžič se bude zodpovídat z genocidy ve dvou bodech obžaloby, a ne jen v jednom.

Karadžič čelí také dalším devíti obviněním.

Podle předsedajícího soudce Theodora Merona soudci věří, že důkazy předložené během procesu s Karadžičem "by mohly naznačovat, že Karadžič měl genocidní úmysly," prohlásil Meron.

Karadžič byl po 13 letech na útěku dopaden v červenci 2008 v Bělehradě. Proces s ním začal v roce 2009. Čelí také obžalobě z válečných zločinů či zločinů proti lidskosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy