Soud zkoumá tragédii Concordie. Jde o miliony eur

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
15. 4. 2013 15:40
Kdo zavinil loňské lodní neštěstí u italského ostrova Giglio?
Francesco Schettino
Francesco Schettino | Foto: ČTK

Grosseto - Soud v italském Grossetu začal po roce a čtvrt rozplétat okolnosti loňské nehody obří výletní lodě Costa Concordia, při níž 13. ledna 2012 přišlo o život 32 lidí.

Na palubě bylo 4200 lidí a podle vyšetřovatelů nehodu zavinil kapitán Francesco Schettino, když připlul příliš blízko k pobřeží, aby "pozdravil" obyvatele toskánského Giglia.

Aby toho nebylo málo, dvaapadesátiletý kapitán loď opustil mezi prvními a nepodílel se na její evakuaci.

Hra o desítky milionů

Soudci během předběžného řízení rozhodnou, zda proti Schettinovi a dalším pěti obviněným vůbec existuje dostatek důkazů. Než ale dospějí k verdiktu, zda se uskuteční řádný proces, uplyne podle italského tisku několik měsíců.

Kromě Schettina by na lavici obžalovaných měli stanout i kormidelník, krizový manažer společnosti Costa Crociere, jež plavidlo vlastní, a další tři důstojníci Costy Concordie.

Ve hře je kromě viny za několikanásobné zabití z nedbalosti či ublížení na zdraví i náhrada škody. Jen toskánské Giglio, u jehož břehů převrácený vrak dodnes leží, požaduje nejméně 80 milionů eur.

Jeho právní zástupce Alessandro Maria Ilex nároky podle serveru Corriere della Sera zdůvodňuje "zjevně nenapravitelnými škodami na přírodě" i skutečností, že jeho jméno bude navždy "spojováno s touto tragickou událostí".

"Chci vidět Schettinovu tvář"

Svůj díl odškodného chce i rejdařská společnost Costa Crociere. Její advokát Marco De Luca proto na začátek předběžného slyšení požádal o to, aby firma byla uznána za civilního účastníka řízení.

V pondělí do soudní síně kromě Schettina dorazili i někteří z cestujících, kteří loňskou tragédii přežili. "Chci vidět Schettinovu tvář," vysvětlil pro La Stampa své důvody Parmegiani Mara, který se soudí s provozovatelem lodě v Itálii i Spojených státech.

Schettinovi hrozí v případě, že bude shledán vinným, až patnáct let za mřížemi. On sám tvrdí, že za nic nemůže. Je o tom přesvědčen natolik, že nedávno svého bývalého zaměstnavatele zažaloval.

K červencovému propuštění pro zanedbání služebních povinností totiž podle něj nebyl důvod. Po soudu proto žádá, aby výpověď označil za neplatnou, přinutil rejdaře vzít jej zpět a přiznal mu náhradu ušlé mzdy.

 

Právě se děje

Další zprávy