Soud zamítl žádost Polanského, patová situace trvá dál

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 4. 2010 8:55
Švýcarská strana režiséra nevydá dokud se v USA nerozhodne, tam se nerozhodne bez něho
Slavný režisér krátce po propuštění do domácího vězení
Slavný režisér krátce po propuštění do domácího vězení | Foto: Reuters

Los Angeles - Americký soud druhé instance nevyslyšel žádost obhájců filmového režiséra Romana Polanského, na jmenování zvláštního vyšetřovatele, který by prozkoumal námitky na údajná pochybení obžaloby.

Režisérovi zástupci tvrdí, že už v 70. letech případ pochybně vedl soudce Lawrence Rittenband, který už je dnes po smrti. Navíc se jim nelíbí, že byl někdejší žalobce v případu vyslýchán za zavřenými dveřmi.

Šestasedmdesátiletý režisér se v roce 1978 dopustil pohlavního styku s třináctiletou dívkou, a aby unikl trestnímu stíhání, opustil Spojené státy. Pobýval na několika místech v Evropě.

V září minulého roku ale přicestoval do Švýcarska, kde byl na základě mezinárodní dohody o vydávání vězňů zatčen. Po pobytu ve vazební věznici a zaplacení kauce mohl odejít do domácího vězení, kde zůstává pod nepřetržitým elektronickým dohledem.

Případ se ocitl v patové situaci, protože švýcarské ministerstvo spravedlnosti nařídí případné vydání slavného filmaře teprve poté, co v této věci rozhodne kalifornský soud. Ten ale Polanského odmítl soudit v nepřítomnosti; právníci se proto i kvůli novému svědectví někdejšího žalobce Rogera Gunsona o údajných právních nedostatcích v původní žalobě v březnu odvolali.

Dokument, na jehož základě Polanského obhájci požadovali obnovení vyšetřování, přináší na 24 stránkách výčet důkazů předkládaných obhajobou od první žádosti o propuštění Polanského.

Podle Polanského právníků Chada Hummela a Barta Daltona by tvrzení o pochybení nemělo být smeteno ze stolu jen proto, že původní soudce již zemřel a někteří lidé angažující se v případu už nejsou zaměstnanci kanceláře okresního návladního.

Kalifornský soud zamítl Polanského žádost jen krátce poté, co nevyslyšel žádost jeho oběti Amanty Geimerové o stažení obžaloby. Ve Spojených státech se pohlavní styk s mladistvou považuje za znásilnění a tento čin se nedá promlčet. Proto mu za něj v USA hrozí roky vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy