15. 1. 2014 21:01
Opozice se obává policejního zásahu už ve střed v noci.

Kyjev - Kyjevský správní soud na žádost radnice zakázal až do 8. března pořádání jakýchkoli protestních akcí v centru města.

Zákaz formálně platí už od 8. ledna, ale úřady o něm informovaly až nyní. Opoziční aktivisté se obávají, že policie s použitím tohoto verdiktu v brzké době zasáhne proti demonstrantům, kteří proti politice vlády protestují v centru Kyjeva prakticky nepřetržitě od počátku prosince.

Masové demonstrace, do nichž se pravidelně o víkendech zapojují desetitisíce lidí, vyvolalo rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče na poslední chvíli odvolat podpis dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Střed Kyjeva se v reakci na stanovisko prezidenta změnil v opoziční stanový tábor, ale také v místo občasných konfliktů bojovně naladěných demonstrantů s policií.

Naposledy minulý týden se dav protestujících lidí utkal s policií před budovou místního soudu. Exministr vnitra Jurij Lucenko, jeden z hlavních opozičních vůdců, si ze šarvátky odnesl otřes mozku a dodnes je hospitalizován.

Radnice ve své žalobě uvedla, že organizování protestních akcí v centru města ohrožuje národní bezpečnost Ukrajiny, veřejný pořádek a práva a svobody občanů. Soud s argumenty radních souhlasil a jeho verdikt vstoupil v platnost okamžitě.

Kyjevská policie bezprostředně po zveřejnění soudního rozhodnutí oznámila, že se k násilnému vyklizení městského centra nechystá. Ministerstvo vnitra popřelo zprávy některých médií, že se k metropoli stahují silné oddíly armády a policie. Pokud prý k pohybům ozbrojených sil dochází, pak jde o běžnou rotaci jednotek.

Opoziční poslanec Anatolij Grycenko nicméně varoval, že k násilné akci může dojít už ve středu v noci. Síly domobrany, které demonstrující v obavě před útokem policie vytvořili, jsou podle listu Ukrajinska pravda připraveny se případnému zásahu pořádkových sil postavit. Dobrovolná ostraha centrálního náměstí byla posílena na 700 lidí, noví lidé se hlásí z Kyjeva i venkova. Ochránci stanového tábora jsou připraveni bránit se silou, napsala Ukrajinska pravda.