Soud: Zákaz sňatků gayů neodporuje ústavě Francie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 1. 2011 22:45
Rozhodnutí, zda sňatky lidé stejného pohlaví povolit, je ve Francii věcí politiků
Na šnatky si francouzští gayové a lesbičky zřejmě budou muset ještě počkat
Na šnatky si francouzští gayové a lesbičky zřejmě budou muset ještě počkat | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský ústavní soud rozhodl, že zákaz sňatků mezi lidmi stejného pohlaví ústavě neodporuje a rozhodnutí, zda manželství gayů a lesbiček povolit, je čistě na politicích.

K vyjádření ústavní rady, jejíž rozhodnutí jsou neodvolatelná, vyzval lesbický pár, který je spolu téměř 14 let a vychovává čtyři děti.

Ve snaze zajistit sňatkem větší právní záruky svým dětem vyjádřily partnerky domněnku, že zákaz homosexuálních manželství porušuje francouzskou ústavu.

"Manželství je jediným řešením pro ochranu našich dětí, pro sdílení rodičovské odpovědnosti, vyřizování problémů s dědictvím a převzetím do péče v případě úmrtí jedné či jednoho," uvedly před ústavním soudem postoj Corinne Cestinová a Sophie Hasslauerová, které bydlí nedaleko Paříže.

Ústavní rada má devět jmenovaných soudců z řad zasloužilých osobností, z nichž třetina je nově jmenována každé tři roky.

Tři členy jmenuje prezident, tři předseda Senátu a tři předseda Národního shromáždění. Funkční období je devítileté, přičemž členy nelze odvolat. Ústavní rada ale uvedla, že ve Francii je manželství definováno zákonem jako spojení muže a ženy. Dodala, že změnit zákon mohou politici.

Podle nevládních občanských organizací se otázka homosexuálních manželství týká ve Francii asi tří milionů gayů a lesbiček.Homosexuální sňatky již umožňují zákony například v Nizozemsku, Belgii, Portugalsku, Norsku, Švédsku, Kanadě, Jihoafrické republice, Argentině a některých státech USA, poznamenala AFP. 

 

Právě se děje

Další zprávy