Rohy nosorožců ukrývali v hotelu. Francouzi rozbili gang pašeráků, pomohla jim náhoda

Anna Hrdinová
8. 9. 2021 19:50
Francouzské policisty při razii v hotelu na okraji Paříže překvapil mimořádný nález. Zabavili neobvykle velký nosorožčí roh, vážící téměř 15 kilogramů, který by se na černém trhu mohl prodat za více než 300 milionů korun. V pokoji gang pašeráků ukrýval také improvizovanou dílnu na zpracování sloních klů.
Zabavené nosorožčí rohy. Ilustrační foto.
Zabavené nosorožčí rohy. Ilustrační foto. | Foto: Reuters, Hong Kong Customs and Excise Department/Handout

Do nenápadného hotelu v blízkosti čínské čtvrti policii dovedla rutinní silniční kontrola. Celníci při ní v roce 2015 zastavili BMW, v němž nalezli čtyři sloní kly a téměř 33 tisíc eur (více než 800 tisíc korun) v hotovosti. Cestující, původem z Vietnamu, Číny a Irska, tvrdili, že jsou obchodníci se starožitnostmi. Patřili přitom k nechvalně proslulému irskému gangu Rathkeale Rovers.

Policisté poté na území Francie vypátrali i jejich několik dalších dílen. Členové zločinecké skupiny tam zpracovávali slonovinu a rohy kriticky ohrožených nosorožců drtili na prach, šupinky nebo kuličky. Ty pak nelegálně prodávali na černém trhu do Číny, kde se využívají v tradiční medicíně. 

Ve francouzském městě Rennes v těchto dnech s devíti členy gangu začal soud, za nelegální pašování produktů ze zvířat jim hrozí až deset let vězení a pokuta až 632 tisíc eur (asi 16 milionů korun). "Zdá se, že Francie je jednou z hlavních tranzitních zemí pro slonovinu a nosorožčí rohy určené pro evropské a asijské trhy," řekl pro server France Info právník environmentální organizace Robin des Bois Jean-Christophe Tymoczko.

K soudu přišli jen tři z obviněných, dva jsou stále na útěku a zbylé při stání zastupují jejich advokáti. "Doufáme v přísné tresty včetně pokut, které odradí lidi od účasti na pašeráckých aktivitách, které podporují krutost pytláctví," sdělila agentuře AFP Charlotte Nithartová, šéfka organizace Robin des Bois. 

Krádeže i falešné testy na covid

Už v červnu stanul před soudem v Rennes jeden z hlavních podezřelých David Ta z Vietnamu. Rozsudek si vyslechne až nyní spolu s dalšími osmi obžalovanými. Podle vyšetřovatelů se muž podílel na nelegálních nákupech 62 sloních klů. "Zcela popírá, že by nějaké vyvážel," obhajoval ho jeho právník Martin Mechin. David Ta je zároveň od prosince 2016 spolu s ostatními obžalovanými pod soudním dohledem. 

Gang Rathkeale Rovers vyšetřovatelé po celé Evropě stíhají kvůli krádežím a nelegálním obchodům. Úřady v roce 2017 tuto síť podezřívaly také ze spoluúčasti na zabití nosorožce a uříznutí jeho rohu v zoo ve francouzském Thoiry. Před jedenácti lety agentura Europol zatkla 31 členů gangu, kteří se podíleli na krádeži 95 nosorožčích rohů. 

Rathkeale Rovers jsou spojováni také s krádežemi z muzeí a jiných sbírek. Letos v únoru Europol varoval, že skupina začala obchodovat s falešnými negativními testy na koronavirus, které umožňují cestování.

Pytláctví je jedním z hlavních důvodů, proč se za posledních 50 let snížil počet slonů o více než polovinu, uvádí zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody. Nelegální lov a obchod s jejich rohy dostaly na pokraj vyhynutí také nosorožce.

Video: Problém Afriky je pytláctví, ne trofejový lov, říká odborník

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy