Ani muž, ani žena. Soud v USA žádá genderově neutrální pas pro transsexuála

ČTK ČTK
21. 7. 2016 8:05
Trestní oznámení podala osoba jménem Dana Zzyym, které americké ministerstvo zahraničí odmítlo vydat pas s odůvodněním, že nechce uvést mužské či ženské pohlaví. Zzyym se necítí být ani mužem, ani ženou a chce neutrální pohlaví. Soud vyzval ministerstvo, aby Zzyym genderově neutrální pas vydali.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Washington - Americký federální soudce vyzval ministerstvo zahraničí, aby vydalo genderově neutrální pas člověku, který sám sebe neoznačuje za muže ani ženu. O prvním podobném případu v americké justiční praxi ve čtvrtek informovala agentura AP.

Trestní oznámení podala osoba jménem Dana Zzyym, které ministerstvo odmítlo vydat pas s odůvodněním, že nechce uvést mužské či ženské pohlaví. Zzyym má podle lékařů obojetné pohlavní charakteristiky. Osoba byla vychovávána jako chlapec, ale později dospěla k přesvědčení, že není mužem ani ženou.

Federální soudce Brooke Jackson prohlásil, že pokud nedojde k uspokojivému vyřešení sporu, může přinutit vládu USA, aby sama záležitost urovnala. Vládní úředníci namítají, že pokud v pasech nebude pohlaví určeno, zkomplikuje to jejich vydávání. Pasy se totiž vyhotovují na základě údajů z řidičských průkazů nebo rodných listů, které "třetí", tedy neutrální pohlaví neznají. Občanské průkazy běžné v Evropě v USA neexistují.

Ministerstvo zahraničí se podle Jacksona musí přizpůsobit novým poměrům, v nichž určení pohlaví není tak jednoznačné jako v minulosti. Ministerstvo sice od roku 2010 umožňuje transsexuálům vyznačit v pasu změnu pohlaví, s požadavkem genderově neutrálního pasu si ale nedokáže poradit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy