Soud s Vietnamkou viněnou z vraždy Kimova bratra bude pokračovat

ČTK ČTK
14. 3. 2019 10:03
Malajsijská prokuratura odmítla žádost Vietnamu o stažení obžaloby z vraždy, kterou podala na Vietnamku Doan Thi Huong v souvislosti se smrtí bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una v Kuala Lumpuru v roce 2017. Vietnam se se svou žádostí obrátil na Malajsii poté, co byla v pondělí nečekaně propuštěna na svobodu Indonésanka Siti Aisyahová, která čelila obžalobě společně s vietnamskou ženou.
Vietnamka Doan Thi Huong.
Vietnamka Doan Thi Huong. | Foto: ČTK

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Indonésanka a Vietnamka byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX.

Ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. Podle obhajoby neměla ani jedna z žen k vraždě Kim Čong-nama žádný motiv a staly se jen pěšáky zataženými do politicky motivovaného činu zosnovaného Severní Koreou.

Stažení obžaloby z vraždy vznesené proti Indonésance Aisyahové malajsijský státní zástupce Iskandar Ahmad v pondělí nijak nezdůvodnil. O stažení obžaloby požádala Malajsii Indonésie. Žena již byla propuštěna a vrátila se do vlasti.

Ohledně Vietnamky Doan Thi Huong ale malajsijská prokuratura rozhodla, že proces bude pokračovat. Další soudní stání se má konat 1. dubna, napsala agentura Reuters.

Třicetiletá žena, které v případě usvědčení hrozí trest smrti, se dnes před soudem rozplakala. "Bůh ví, že jsme vraždu nespáchaly. Přeji si, aby se moje rodina za mě modlila," řekla Doan Thi Huong novinářům.

Kim Čong-nam byl nejstarší syn bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

Interpol v souvislosti s Kim Čong-namovou vraždou pátrá po čtyřech Severokorejcích, které malajsijská policie označila jako podezřelé v případu. Čtveřice opustila Malajsii několik hodin po vraždě.

Video: Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského diktátora

Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy