Soud s Vietnamkou viněnou z vraždy Kimova bratra bude pokračovat

ČTK ČTK
14. 3. 2019 10:03
Malajsijská prokuratura odmítla žádost Vietnamu o stažení obžaloby z vraždy, kterou podala na Vietnamku Doan Thi Huong v souvislosti se smrtí bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una v Kuala Lumpuru v roce 2017. Vietnam se se svou žádostí obrátil na Malajsii poté, co byla v pondělí nečekaně propuštěna na svobodu Indonésanka Siti Aisyahová, která čelila obžalobě společně s vietnamskou ženou.
Vietnamka Doan Thi Huong.
Vietnamka Doan Thi Huong. | Foto: ČTK

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Indonésanka a Vietnamka byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX.

Ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. Podle obhajoby neměla ani jedna z žen k vraždě Kim Čong-nama žádný motiv a staly se jen pěšáky zataženými do politicky motivovaného činu zosnovaného Severní Koreou.

Stažení obžaloby z vraždy vznesené proti Indonésance Aisyahové malajsijský státní zástupce Iskandar Ahmad v pondělí nijak nezdůvodnil. O stažení obžaloby požádala Malajsii Indonésie. Žena již byla propuštěna a vrátila se do vlasti.

Ohledně Vietnamky Doan Thi Huong ale malajsijská prokuratura rozhodla, že proces bude pokračovat. Další soudní stání se má konat 1. dubna, napsala agentura Reuters.

Třicetiletá žena, které v případě usvědčení hrozí trest smrti, se dnes před soudem rozplakala. "Bůh ví, že jsme vraždu nespáchaly. Přeji si, aby se moje rodina za mě modlila," řekla Doan Thi Huong novinářům.

Kim Čong-nam byl nejstarší syn bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

Interpol v souvislosti s Kim Čong-namovou vraždou pátrá po čtyřech Severokorejcích, které malajsijská policie označila jako podezřelé v případu. Čtveřice opustila Malajsii několik hodin po vraždě.

Video: Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského diktátora

Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy