Soud s Vietnamkou viněnou z vraždy Kimova bratra bude pokračovat

ČTK ČTK
14. 3. 2019 10:03
Malajsijská prokuratura odmítla žádost Vietnamu o stažení obžaloby z vraždy, kterou podala na Vietnamku Doan Thi Huong v souvislosti se smrtí bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una v Kuala Lumpuru v roce 2017. Vietnam se se svou žádostí obrátil na Malajsii poté, co byla v pondělí nečekaně propuštěna na svobodu Indonésanka Siti Aisyahová, která čelila obžalobě společně s vietnamskou ženou.
Vietnamka Doan Thi Huong.
Vietnamka Doan Thi Huong. | Foto: ČTK

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Indonésanka a Vietnamka byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX.

Ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. Podle obhajoby neměla ani jedna z žen k vraždě Kim Čong-nama žádný motiv a staly se jen pěšáky zataženými do politicky motivovaného činu zosnovaného Severní Koreou.

Stažení obžaloby z vraždy vznesené proti Indonésance Aisyahové malajsijský státní zástupce Iskandar Ahmad v pondělí nijak nezdůvodnil. O stažení obžaloby požádala Malajsii Indonésie. Žena již byla propuštěna a vrátila se do vlasti.

Ohledně Vietnamky Doan Thi Huong ale malajsijská prokuratura rozhodla, že proces bude pokračovat. Další soudní stání se má konat 1. dubna, napsala agentura Reuters.

Třicetiletá žena, které v případě usvědčení hrozí trest smrti, se dnes před soudem rozplakala. "Bůh ví, že jsme vraždu nespáchaly. Přeji si, aby se moje rodina za mě modlila," řekla Doan Thi Huong novinářům.

Kim Čong-nam byl nejstarší syn bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

Interpol v souvislosti s Kim Čong-namovou vraždou pátrá po čtyřech Severokorejcích, které malajsijská policie označila jako podezřelé v případu. Čtveřice opustila Malajsii několik hodin po vraždě.

Video: Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského diktátora

Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy