Soud s Pistoriem vrcholí, prokurátor ho označil za lháře

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 8. 2014 15:05
Prokurátor Gerrie Nel dostal prostor na to, aby položil poslední otázky Pistoriovi i dalším svědkům a pronesl závěrečnou řeč. Pátek bude patřit obhajobě.
Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. | Foto: Reuters

Pretoria - Ostře sledovaný proces se sprinterem Oscarem Pistoriem, který čelí obvinění z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové, dospěl do finále.

Čtvrtek patří obžalobě. Prokurátor Gerrie Nel dostal prostor na to, aby Pistoriovi i dalším svědkům položil poslední otázky a pronesl závěrečnou řeč. V pátek bude mít poslední možnost zvrátit směřování jazýčku na váze spravedlnosti obhajoba, konkrétně advokát Barry Roux a jeho tým.

Žalobce Nel začal jako obvykle zostra a šel rovnou k věci.

Odmítl sportovcovo tvrzení, že skrz zavřené dveře koupelny střílel v domnění, že jde o zloděje. Pistoriovu výpověď označil za křivou a dodal, že sportovec soud zavalil "snůškou lží" a vykreslil se jako "oběť okolností", přičemž ve skutečnosti je vrahem.

Pistoriovy obhájce pak žalobce nařkl z toho, že vystavěli dvě navzájem si odporující verze toho, co se v osudný večer 14. února minulého roku v Pistoriově domě vlastně stalo. Podle jedné střílel nechtěně, podle druhé v domnělé sebeobraně.

Rozsudek bude znám do měsíce

"Soud by měl (atletovu) verzi bez problému odmítnout, protože na ní není špetky pravdy," prohlásil dále žalobce.

Výpovědi znalců a důkazy zajištěné na místě jsou důležité, stěžejní je ale výpověď samotného Pistoria, protože on jediný byl v době střelby v domě. Klíčové proto bude, zda se obžalobě podaří sportovce usvědčit ze lži, podotýká reportér BBC v Jižní Africe Andrew Harding.

Podle jihoafrických médií by měl být rozsudek vynesen v řádu týdnů. V případě, že bude Oscar Pistorius shledán vinným z vraždy, může strávit zbytek života ve vězení. V případě, že ze zabití, je horní trestní sazba 15 let. V úvahu samozřejmě připadá i úplné zproštění viny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy