Soud s Pistoriem vrcholí, prokurátor ho označil za lháře

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 8. 2014 15:05
Prokurátor Gerrie Nel dostal prostor na to, aby položil poslední otázky Pistoriovi i dalším svědkům a pronesl závěrečnou řeč. Pátek bude patřit obhajobě.
Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. | Foto: Reuters

Pretoria - Ostře sledovaný proces se sprinterem Oscarem Pistoriem, který čelí obvinění z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové, dospěl do finále.

Čtvrtek patří obžalobě. Prokurátor Gerrie Nel dostal prostor na to, aby Pistoriovi i dalším svědkům položil poslední otázky a pronesl závěrečnou řeč. V pátek bude mít poslední možnost zvrátit směřování jazýčku na váze spravedlnosti obhajoba, konkrétně advokát Barry Roux a jeho tým.

Žalobce Nel začal jako obvykle zostra a šel rovnou k věci.

Odmítl sportovcovo tvrzení, že skrz zavřené dveře koupelny střílel v domnění, že jde o zloděje. Pistoriovu výpověď označil za křivou a dodal, že sportovec soud zavalil "snůškou lží" a vykreslil se jako "oběť okolností", přičemž ve skutečnosti je vrahem.

Pistoriovy obhájce pak žalobce nařkl z toho, že vystavěli dvě navzájem si odporující verze toho, co se v osudný večer 14. února minulého roku v Pistoriově domě vlastně stalo. Podle jedné střílel nechtěně, podle druhé v domnělé sebeobraně.

Rozsudek bude znám do měsíce

"Soud by měl (atletovu) verzi bez problému odmítnout, protože na ní není špetky pravdy," prohlásil dále žalobce.

Výpovědi znalců a důkazy zajištěné na místě jsou důležité, stěžejní je ale výpověď samotného Pistoria, protože on jediný byl v době střelby v domě. Klíčové proto bude, zda se obžalobě podaří sportovce usvědčit ze lži, podotýká reportér BBC v Jižní Africe Andrew Harding.

Podle jihoafrických médií by měl být rozsudek vynesen v řádu týdnů. V případě, že bude Oscar Pistorius shledán vinným z vraždy, může strávit zbytek života ve vězení. V případě, že ze zabití, je horní trestní sazba 15 let. V úvahu samozřejmě připadá i úplné zproštění viny.

 

Právě se děje

Další zprávy