Soud s Pistoriem se blíží, FBI zdržuje vydání důkazů

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 2. 2014 13:20
JAR žádá Američany, aby s firmou Apple dojednali odblokování telefonů iPhone
Oscar Pistorius během předběžného líčení.
Oscar Pistorius během předběžného líčení. | Foto: Reuters

Pretoria - Soud se sprinterem Oscarem Pistoriem se blíží.

Policie, která slavného atleta viní z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, ale ani tři týdny před začátkem procesu nemá přístup k datům z jeho telefonů.

Přitom právě textové zprávy a další záznamy ze čtyř zabavených smartphonů by mohly posloužit jako jeden z klíčových důkazů, napsal deník The Guardian.

Kopie nestačí, chceme originály

Jihoafričtí policisté se proto obrátili na americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Žádají ho, aby přesvědčil společnost Apple k odblokování a poskytnutí dat zašifrovaných v Pistoriových iPhonech.

Američané ale prozatím žádosti nevyhověli. Server Eyewitness News doplnil, že policie poslala do Spojených států potřebné dokumenty už před třemi týdny, ovšem Američanům údajně nestačí kopie a požadují originály.

Úspěšný paralympionik se podle policie se svou přítelkyní a modelkou pohádal a v afektu ji v koupelně zastřelil. Pistorius nařčení z vraždy od počátku odmítá. Tvrdí, že si ji spletl se zlodějem.

Obsah telefonů, které strážci zákona našli na místě činu, by jeho verzi mohl potvrdit, ale i vyvrátit. Sám sportovec tvrdí, že zapomněl své Apple ID, tedy kód sloužící k dodatečnému zabezpečení telefonů společnosti Apple.

Kromě dvou iPhonů byly v domě i dva smartphony BlackBerry.

Máme vše, co potřebujeme

Policie se k jednání s Američany nechce vyjadřovat. Mluvčí Solomon Makgale reagoval, že vyšetřovatelé mají vše, co potřebují.

"Případ jde k soudu. Všechny potřebné důkazy jsme shromáždili a odeslali. Na proces jsme připraveni," reagoval na dotazy novinářů i vyšetřovatel Tebello Mosikili.

U soudu, který začne 3. března, by mělo vypovídat 107 svědků. Mezi nimi Pistoriovi sousedé, příbuzní, balističtí experti či záchranáři, kteří přijeli na místo činu jako první.

 

Právě se děje

Další zprávy