Před soudem s Navalným zasáhla policie, pozatýkala přes 300 demonstrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2021 16:36
Ruská policie zadržela už 325 stoupenců opozičního předáka Alexeje Navalného. Informoval o tom ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky. Naprostou většinu osob policisté zatkli v blízkosti budovy moskevského soudu, který rozhoduje o potrestání prominentního kritika Kremlu. Navalného tým vyzval k novým demonstracím v metropoli. Jednání soudu provázejí přísná bezpečnostní opatření.
Foto: Reuters

Zástupce vězeňské služby podle reportérů v soudní síni požádal soud, aby Navalnému změnil dříve uložený podmíněný trest 3,5 roku vězení na nepodmíněný a také Navalnému uložil půlmilionovou pokutu (asi 142 tisíc korun). Ještě dříve Navalného obhájci předložili soudu dokumenty o léčbě jejich klienta v Německu, kvůli které se nemohl dostavit ke kontrole, jak si podmíněný trest odpykává.

Sám Navalnyj se v soudní síni setkal se svou manželkou Julijí, kterou o den dříve potrestal soud pokutou za účast na nepovolené demonstraci za osvobození manžela. "Říkají, že jsi zlobivé děvče, vážně jsi porušila veřejný pořádek. Jsem na tebe pyšný," zažertoval.

V okolí soudu panují přísná bezpečnostní opatření. Policie mimo jiné uzavřela několik ulic v okolí, uvedla ruská média. U samé budovy soudu byly soustředěny značné pořádkové síly, včetně operativního pluku, určeného k potlačování masových nepokojů, uvedla agentura TASS. Přístup k sídlu soudu byl omezen.

Posílené policejní jednotky střeží nejbližší stanici metra. K přehrazení ulic v okolí soudu posloužila technika k odklízení sněhu.

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle zpravodaje agentury i v centru hlavního města. Oddíly pořádkových sil jsou i na Puškinově náměstí, kde se dříve konaly opoziční demonstrace.

Hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina zadrželi 17. ledna hned po příletu do Moskvy z léčení v Německu. Vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim dříve uloženého podmíněného trestu. Podle obhájce mu hrozí roky ve vězení.

Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč podle aktuálního kurzu) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Přestože sama firma v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla "žádnou škodu".

Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Navalnyj se v Berlíně od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB.

Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí - tuto neděli více než 5400 a víkend předtím přes 3000. Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi.

 

Právě se děje

Další zprávy