Soud s drogovým bossem Guzmánem se blíží ke konci, zazněla závěrečná řeč obžaloby

ČTK ČTK
31. 1. 2019 6:33
Za nezpochybnitelné a nezvratné označila ve středu americká prokurátorka Andrea Goldbargová důkazy proti šéfovi mexického drogového kartelu Joaquínu Guzmánovi. V závěrečné řeči obžaloby před soudem v New Yorku hovořila o "lavině důkazů" a prohlásila, že "hnacím motorem kartelu byla korupce a násilí".
Foto: Reuters

Jednašedesátiletý Guzmán stanul před soudem loni v listopadu. Čelí obviněním z pašování kokainu, heroinu a dalších omamných látek jakožto šéf kartelu Sinaloa, který byl podle prokuratury největším dodavatelem drog do USA. Muži s přezdívkou El Chapo (Prcek) hrozí doživotní vězení, usvědčit ho mělo čtrnáct předvolaných svědků, většinou bývalých kompliců nebo konkurentů.

Před soudem zazněla svědectví o brutálních vraždách a mučení nepohodlných osob a soupeřů v drogovém byznysu. Prokurátorka předložila soudu telefonní odposlechy a zachycené textové zprávy, které údajně dokazují, že Guzmán nařizoval nebo osobně prováděl vraždy a řídil zločinecký kartel považovaný za nejmocnější v Mexiku.

"Máte-li pochybnosti o jeho vině, položte si otázku, proč měl bodyguardy, proč se skrýval v horách, proč vybudoval půldruhakilometrový tunel, aby se dostal z vězení, proč špehoval vlastní manželku a dvě milenky," řekla porotcům Goldbargová. "Otázky by mohly pokračovat. Odpověď dává sám zdravý rozum," dodala.

Obhajoba má pronést závěrečnou řeč dnes. Zatím není jasné, kolik času pak bude potřebovat porota na vynesení rozsudku, ani kdy by v případě odsouzení mohl být Guzmánovi vyměřen trest.

 

Právě se děje

Další zprávy