Soud s drogovým bossem Guzmánem se blíží ke konci, zazněla závěrečná řeč obžaloby

ČTK ČTK
31. 1. 2019 6:33
Za nezpochybnitelné a nezvratné označila ve středu americká prokurátorka Andrea Goldbargová důkazy proti šéfovi mexického drogového kartelu Joaquínu Guzmánovi. V závěrečné řeči obžaloby před soudem v New Yorku hovořila o "lavině důkazů" a prohlásila, že "hnacím motorem kartelu byla korupce a násilí".
Foto: Reuters

Jednašedesátiletý Guzmán stanul před soudem loni v listopadu. Čelí obviněním z pašování kokainu, heroinu a dalších omamných látek jakožto šéf kartelu Sinaloa, který byl podle prokuratury největším dodavatelem drog do USA. Muži s přezdívkou El Chapo (Prcek) hrozí doživotní vězení, usvědčit ho mělo čtrnáct předvolaných svědků, většinou bývalých kompliců nebo konkurentů.

Před soudem zazněla svědectví o brutálních vraždách a mučení nepohodlných osob a soupeřů v drogovém byznysu. Prokurátorka předložila soudu telefonní odposlechy a zachycené textové zprávy, které údajně dokazují, že Guzmán nařizoval nebo osobně prováděl vraždy a řídil zločinecký kartel považovaný za nejmocnější v Mexiku.

"Máte-li pochybnosti o jeho vině, položte si otázku, proč měl bodyguardy, proč se skrýval v horách, proč vybudoval půldruhakilometrový tunel, aby se dostal z vězení, proč špehoval vlastní manželku a dvě milenky," řekla porotcům Goldbargová. "Otázky by mohly pokračovat. Odpověď dává sám zdravý rozum," dodala.

Obhajoba má pronést závěrečnou řeč dnes. Zatím není jasné, kolik času pak bude potřebovat porota na vynesení rozsudku, ani kdy by v případě odsouzení mohl být Guzmánovi vyměřen trest.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 59 minutami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy