Chorvatský generál, který vypil jed před soudem v Haagu, zemřel. Za mřížemi měl strávit 20 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2017 19:35
Zemřel bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak. Přímo v soudní místnosti v Haagu spáchal sebevraždu požitím jedu. Voják měl strávit 20 let za mřížemi za válečné zločiny v bývalé Jugoslávii.
Chorvatský generál vypil jed před soudem v Haagu | Video: Reuters

Haag - Bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak, který v úterý v soudní síni během odvolacího procesu v Haagu hned po vynesení rozsudku požil jed, zemřel.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na chorvatskou televizi. K incidentu došlo poté, co odvolací senát Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) potvrdil předchozí verdikt pro 72letého generála na 20 let za mřížemi.

"Odmítám váš rozsudek, Praljak není zločinec!" vykřikl bývalý generál, vytáhl z kapsy lahvičku a její obsah vypil. Předsedající soudce následně přivolal lékaře a čtení verdiktů přerušil.

Dvaasedmdesátiletý Praljak velel chorvatským jednotkám v Bosně. Vystudoval tři univerzity, v minulosti působil jako divadelní režisér. Jde o poslední proces ICTY, kterým práce tohoto zvláštního justičního orgánu OSN skončí. 

Bývalý generál Slobodan Praljak nejprve protestoval proti tomu, že byl shledán vinným, a pak spolkl jed. Předsedající soudce následně přivolal lékaře a čtení verdiktu přerušil. 

Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković označil rozsudek odvolacího senátu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad šesti bývalými vedoucími činiteli bosenských Chorvatů jako morálně nespravedlivý.

"Jeho (Praljakův) čin během vynášení rozsudku odvolacího senátu, kdy si vzal život, nejlépe ukazuje hlubokou morální nespravedlnost vůči šestici Chorvatů z Bosny a Hercegoviny i vůči chorvatskému národu," prohlásil Plenković na tiskové konferenci v Záhřebu. 

Zničený most v Mostaru

Praljak mimo jiné v listopadu 1993 nařídil rozstřílet proslulý Starý most v Mostaru, spojující muslimskou a chorvatskou část metropole Hercegoviny.

ICTY měl vynést svůj poslední rozsudek právě v odvolacím procesu s šesti bosenskými Chorvaty, souzenými za zločiny na muslimském obyvatelstvu během války v letech 1992-1995.

K dramatickému přerušení jednání podle agentury AP došlo ve chvíli, kdy odvolací soud potvrdil předchozí rozsudky třem odsouzeným. Odvolací senát podle agentury Reuters zrušil některé body z předchozích rozsudků, avšak předsedající soudce Carmel Agius řekl, že celá šestice zůstává odsouzena za "četné a velmi vážné zločiny".

Soudci podle AFP mimo jiné potvrdili 25 let vězení pro někdejšího vůdce bosenských Chorvatů Jadranka Prliče za etnické čistky s cílem vytvořit "velké Chorvatsko".

Prlić, který byl mimo jiné premiérem neuznané, ale Záhřebem podporované Chorvatské republiky Herceg-Bosna, a pět dalších bývalých politických a vojenských vůdců bosenských Chorvatů byli v květnu 2013 v prvoinstančním řízení uznáni odpovědnými za pronásledování, vyhánění a vraždění Muslimů (dnes Bosňáků) během války. 

Soud Prliče potrestal 25 lety vězení a pět ostatních odsoudil k odnětí svobody na deset až dvacet let. Prokurátoři žádali od odvolacího senátu zpřísnění trestů, obhajoba naopak trvala na zproštění viny.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy