Soud předběžně kývl, BP dá za Mexický záliv miliardy

ČTK ČTK
3. 5. 2012 10:48
Definitivně má soud o odškodném za katastrofu Deepwater Horizon rozhodnout v listopadu
6. června
6. června | Foto: Reuters

New Orleans - Americký soud předběžně schválil dohodu o odškodnění mezi petrochemickou společností British Petroleum (BP) a zhruba 100 tisíci soukromníky a firmami postiženými ropným únikem z roku 2010.

Britská firma by podle dohody měla poškozeným zaplatit celkem 7,8 miliardy dolarů (148 miliard korun), napsala agentura AP.

Definitivní rozhodnutí soud vynese až 8. listopadu.

Peníze obchodníkům...

BP souhlasila s tím, že zaplatí 2,3 miliardy dolarů jako náhradu za škody, které ropný únik z vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu způsobil producentům mořských potravin.

Dalších 5,4 miliardy dolarů firma vyplatí na odškodném za obchodní ztráty v důsledku ekologické katastrofy, za poškození lodí a dalšího majetku ropou a za zdravotní problémy, které surovina způsobila lidem, kteří se s ní dostali do kontaktu.

...i na zdravotní programy

Britská společnost se také dohodla s právníky poškozených, že během pěti let věnuje celkem 105 milionů dolarů na zdravotní programy pro obyvatele pobřežních oblastí Mexického zálivu.

Programy budou zaměřené na to, zda ekologická havárie nějakým způsobem místní lidi nepostihla.

Uzavřená dohoda se týká pouze jednotlivců a firem, kterým ropný únik způsobil škody. Nemá však vliv na žaloby, jimž kvůli ekologické havárii čelí BP ze strany amerických úřadů

Těžební plošina provozovaná BP vybuchla 20. dubna 2010. Z vrtu v hloubce 1500 metrů pak začala vytékat ropa a do Mexického zálivu unikala asi tři měsíce, než se podařilo vrt uzavřít. Do moře se dostalo na 800 milionů litrů suroviny, která znečistila pobřeží pěti amerických států.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy