Trest pro kapitána, který způsobil tragédii Costy Concordie. Schettino půjde na 16 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2016 21:36
Francesco Schettino, který je odpovědný za ztroskotání výletní lodi Costa Concordia z roku 2012, půjde na 16 let do vězení. Rozsudek potvrdil odvolací soud. Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil.
Francesco Schettino.
Francesco Schettino. | Foto: ČTK

Florencie - Italský odvolací soud v úterý potvrdil trest 16 let vězení pro bývalého lodního kapitána Francesca Schettina, který je odpovědný za ztroskotání výletní lodi Costa Concordia z roku 2012. Při neštěstí zahynulo 32 lidí.

Velitel lodi, kterého bulvární média překřtila na Kapitán Zbabělec, neboť jedinou jeho snahou bylo zachránit sebe sama, se proti původnímu rozsudku odvolal a žádal plné osvobození. Odvolal se i státní žalobce, který původně navrhoval 26 let vězení a který v odvolání žádal 27 let a tři měsíce.

Odvolací soud rovněž podle italského tisku zakázal Schettinovi po propuštění z vězení pět let pracovat v námořnickém oboru. Nařídil mu také zaplatit soudní výlohy.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen na konci roku 2014.

Pětapadesátiletý Schettino se za havárii zodpovídal jako jediný člen posádky. Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Italská společnost Costa Crociere, která loď provozovala, nabídla rodinám obětí odškodnění, každé ve výši 11 000 eur (300 000 Kč). Třetina přijala, zbytek se soudí o vyšší částky.

Námořní kapitán Karel Zeman smeká před všemi, kteří se podílejí na vyzvedávání ztroskotané výletní lodi Costa Concordia a jejím převozu do šrotu. Pochyboval, že je takové řešení vůbec možné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz vlaků v uvedeném úseku byl zhruba hodinu zastaven, od 6:30 jezdí vlaky po jedné koleji. Na webu to uvedly České dráhy. Za místem nehody ale mohou vlaky nabírat zpoždění mezi deseti až 20 minutami. Nehoda se stala před 05:30 a omezení se dotklo dálkových i regionálních vlaků.

Další zprávy