Soud potrestal Rakousko za zákaz darování spermií

Monika Horáková
13. 4. 2010 20:54
Dva neplodné páry dostanou od státu odškodné 10 000 eur.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Vídeň - Zákon, který zakazuje darovat vajíčka a spermie, je nutné reformovat. Na tom se v Rakousku usnesla etická komise zřízená při úřadu spolkového kancléře.

Podnětem k tomuto rozhodnutí byl rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. 

Rakouský stát podle něj diskriminuje neplodné páry. Zákazem umělého oplodnění pomocí darovaných spermií či vajíček totiž porušuje jejich právo založit rodinu.

Rozsudek, který štrasburský soud vydal počátkem dubna, se týkal případu dvou sezdaných neplodných párů. První dvojice měla zájem o umělé oplodnění pomocí darovaných spermií, druhá dvojice chtěla pro oplodnění využít darovaná vajíčka.

Úřady jim však ani v jednom případě nevyhověly. Každý pár nyní dostane od státu finanční náhradu ve výši 10.000 eur.

Rakouský zákon upravující umělé oplodňování pochází z roku 1980. Ačkoli byl několikrát novelizován, stále podle odborníků nevyhovuje současným možnostem.

"Vaječné buňky mohou být v Rakousku používány pouze pro oplodňování, nikoli například pro výzkum. Za účelem výzkumu jsou proto odborná pracoviště nucena dovážet vaječné buňky ze zahraničí," uvedla pro Wiener Zeitung mluvčí komise Doris Wolfslehnerová.

Zákon také neumožňuje přijmout darované spermie nesezdaným ženám.  

1982: první československé dítě "ze zkumavky"

České zákony jak umělé oplodňování, tak dárcovství spermií a vajíček umožňují. Významný mezník v této oblasti představuje zákon č. 227/2006 Sb., kterým se novelizoval zákon z roku 1966. 

První novorozeně se pomocí metody asistované reprodukce narodilo v Brně v roce 1982. To je o pět let později než narození prvního dítěte "ze zkumavky" ve Velké Británii.

Slovenské ani polské zákony zatím asistovanou reprodukci přímo neupravují. Umělé oplodňování se zejména v Polsku setkává s nesouhlasem katolické církve i části politické reprezentace.       

 

Právě se děje

Další zprávy