Soud potrestal Rakousko za zákaz darování spermií

Monika Horáková
13. 4. 2010 20:54
Dva neplodné páry dostanou od státu odškodné 10 000 eur.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Vídeň - Zákon, který zakazuje darovat vajíčka a spermie, je nutné reformovat. Na tom se v Rakousku usnesla etická komise zřízená při úřadu spolkového kancléře.

Podnětem k tomuto rozhodnutí byl rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. 

Rakouský stát podle něj diskriminuje neplodné páry. Zákazem umělého oplodnění pomocí darovaných spermií či vajíček totiž porušuje jejich právo založit rodinu.

Rozsudek, který štrasburský soud vydal počátkem dubna, se týkal případu dvou sezdaných neplodných párů. První dvojice měla zájem o umělé oplodnění pomocí darovaných spermií, druhá dvojice chtěla pro oplodnění využít darovaná vajíčka.

Úřady jim však ani v jednom případě nevyhověly. Každý pár nyní dostane od státu finanční náhradu ve výši 10.000 eur.

Rakouský zákon upravující umělé oplodňování pochází z roku 1980. Ačkoli byl několikrát novelizován, stále podle odborníků nevyhovuje současným možnostem.

"Vaječné buňky mohou být v Rakousku používány pouze pro oplodňování, nikoli například pro výzkum. Za účelem výzkumu jsou proto odborná pracoviště nucena dovážet vaječné buňky ze zahraničí," uvedla pro Wiener Zeitung mluvčí komise Doris Wolfslehnerová.

Zákon také neumožňuje přijmout darované spermie nesezdaným ženám.  

1982: první československé dítě "ze zkumavky"

České zákony jak umělé oplodňování, tak dárcovství spermií a vajíček umožňují. Významný mezník v této oblasti představuje zákon č. 227/2006 Sb., kterým se novelizoval zákon z roku 1966. 

První novorozeně se pomocí metody asistované reprodukce narodilo v Brně v roce 1982. To je o pět let později než narození prvního dítěte "ze zkumavky" ve Velké Británii.

Slovenské ani polské zákony zatím asistovanou reprodukci přímo neupravují. Umělé oplodňování se zejména v Polsku setkává s nesouhlasem katolické církve i části politické reprezentace.       

 

Právě se děje

před 31 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 51 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 57 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy