Soud poslal Navalného na tři a půl roku do vězení. Policie zadržela přes tisíc lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2021 23:50
Moskevský soud v úterý poslal do vězení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky. Jeho obhájkyně Olga Michajlovová oznámila, že se proti verdiktu odvolá.
Alexej Navalnyj při úterním jednání u soudu.
Alexej Navalnyj při úterním jednání u soudu. | Foto: Reuters

Ruský opozičník podle médií v rámci předešlého soudního verdiktu pobýval v domácím vězení deset měsíců a nyní ho tedy čekají v běžném vězení dva roky a osm měsíců. "Odečtěte od toho ještě dva týdny, které strávil ve vazbě," podotkla Michajlovová. Obhájkyně se chce obrátit rovněž na Výbor ministrů Rady Evropy, jenž dohlíží na výkon rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR). Navalnyj dlouhodobě tvrdí, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení.

Soudkyně Natalija Repnikovová úterní verdikt podle agentury TASS zdůvodnila tím, že Navalnyj se vyžadovaným kontrolám opakovaně vyhýbal ještě před léčbou v Německu.

Podle zpravodaje agentury TASS se při vynášení rozsudku Navalnyj pokusil usmát, zatímco jeho žena Julija se rozplakala. Stráž ji k obžalovanému nepustila, popsal server Kommersant. "Vše bude v pořádku. Zatím," stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla.

Jeho tým vzápětí vyzval k dalším demonstracím - a to ještě v úterý večer na Manéžním náměstí nedaleko Kremlu. To mezitím obsadily bezpečnostní složky.

Policie zadržela přes tisíc lidí

V průběhu celého dne policie podle odhadů zadržela přes tisíc lidí. Podle serveru OVID-Info, který monitoruje policejní zákroky, zadrželi policisté přes 860 lidí v Moskvě, zhruba 175 lidí v Petrohradě a další protestující v Iževsku, Omsku, Čeljabinsku a dalších ruských městech.

Menší skupiny stoupenců Navalného se scházely na různých místech v centru Moskvy, popsal server The Moscow Times. Kolem 23:00 místního času (21:00 SEČ) pochodovalo centrem ruského hlavního města odhadem na 2000 protestujících, informoval server Meduza.

V Petrohradu nebylo podle zpravodaje listu Kommersant zcela jasné, kdo se protestů účastní a kdo jen prochází kolem. Podobnou situaci hlásil i z některých míst v Moskvě. Na Manéžním náměstí policie odvedla jednoho zadrženého za oplocení, za ním běžel druhý muž a tvrdil, že je to jeho bratr a že jen stáli na zastávce, popsal Kommersant.

Verdikt má zastrašit lidi, tvrdí Navalnyj

Navalnyj před vynesením rozsudku prohlásil, že jej soudí za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil otravu nařízenou prezidentem Vladimirem Putinem. Verdikt má zastrašit miliony Rusů, zdůraznil Navalnyj podle nezávislé televize Dožď. Kreml již dříve odmítl výroky opozičníka, který svou otravu připsal Putinovi a tajné službě FSB.

Na závěr svého vystoupení před ohlášením verdiktu Navalnyj vyzval soudkyni, aby jej zprostila obvinění, které označil za absurdní. Opozičník tvrdí, že ho chtějí poslat do vězení za údajnou zpronevěru u kosmetické firmy Yves Rocher, přestože jej mezitím očistil Evropský soud pro lidská práva a ruský stát mu vyplatil odškodnění za nespravedlivý soudní proces, který v prosinci 2014 vyústil v podmíněný trest.

"S tvrdohlavostí maniaka se mne náš stát snaží v tomto případu uvěznit. Celá naše země žije bez sebemenších perspektiv. Pokouší se to zastřít takovými exemplárními soudními procesy. Ale především doufám, že tento proces nebudou lidé vnímat jako signál, že by se měli bát. Toto vše je známkou slabosti. Nemůžete zavřít miliony lidí. A přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí, protože žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají," prohlásil opoziční předák.

Vykonstruovaný proces, napsal Petříček

Česko se přidalo k dalším státům požadujícím okamžité propuštění Navalného. Jde o vykonstruovaný proces, uvedl večer na Twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Rozsudek moskevského soudu měl podle ministra zahraničí jasnou motivaci - umlčet opozici - a EU by se měla znovu vrátit k tématu sankcí vůči Rusku.

"Málo překvapivý rozsudek s jasnou motivací umlčet opozici. Česko požaduje okamžité propuštění Alexeje Navalného, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. EU by se měla opět vrátit k tématu sankcí," napsal Petříček. O víkendu ministr také odsoudil zásah ruských bezpečnostních složek při demonstracích za osvobození Navalného a uvedl, že násilným potlačováním opozice a svobody slova Moskva porušuje své závazky o dodržování lidských práv.

K okamžitému propuštění Navalného v úterý už vyzvaly Německo, Británie či Spojené státy. Například německý ministr zahraničí Heiko Maas označil úterní verdikt moskevského soudu za "hořkou ránu" základním svobodám a právnímu státu v Rusku. K okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Navalného vyzval rovněž britský ministr zahraničí Dominic Raab. Propuštěni by podle něj měli být také všichni pokojní demonstranti a novináři zadržení v posledních dvou týdnech.

Policie Navalného zadržela 18. ledna poté, co přistál na moskevském letišti Šeremetěvo, když se vracel z léčení v Německu poté, co loni v srpnu přežil pokus o otravu jedem novičok na Sibiři.

Video: Navalného lékařka ignorovala policii. Při razii hrála na klavír

K Anastasii Vasiljevové vtrhli policisté po sobotních protestech, které žádaly propuštění kritika Kremlu z vězení. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy