Soud poslal exprezidenta Fujimoriho na 25 let za mříže

Zahraničí Zahraničí
7. 4. 2009 19:28
Alberto Fujimori vedl zemi v letech 1990 až 2000 v době tzv. špinavé války
Alberto Fujimori.
Alberto Fujimori. | Foto: Reuters

Lima - Bývalý peruánský prezident Alberto Fujimori by měl za porušování lidských práv, vraždy a únosy strávit příštích 25 let ve vězení. Po patnáctiměsíčním procesu tak dnes rozhodl soud v metropoli Limě.

Rozsudek o 600 stranách jej označil za vinného v případě dvou masakrů a dvou únosů, ke kterým došlo v devadesátých let v době tzv. špinavé války Fujimoriho režimu s ultralevicovou teroristickou organizací Světlá stezka. V letech 1991 a 1992 přišlo při armádních akcích, posvěcených prezidentem, o život pětadvacet lidí.

Fujimorimu původně hrozil až třicetiletý pobyt ve vězení, už nyní si za mřížemi odpykává šestiletý trest vězení za zneužití moci.

Bývalému prezidentovi je přičítána zásluha na dopadení vůdce obávané Světlé stezky Abimaela Guzmána a také za období ekonomické stability.

Na druhé straně je obviňován z porušování lidských práv a korupce. Podle Amnesty International Fujimori sestavil takzvané eskadry smrti, které likvidovaly "nepohodlné" lidi.

Kvůli hrozícímu skandálu, souvisejícímu se zfalšováním výsledku voleb, v roce 2000 uprchl ještě jako hlava státu do Japonska.

V roce 2005 přijel do Chile a chtěl znovu kandidovat na prezidenta. Santiago jej vydalo do Peru v roce 2007. Odsouzen za zneužití moci byl o rok později.

 

Právě se děje

Další zprávy