Soud poslal do vazby policistu obviněného za vraždu v Ohiu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2015 23:34
Bělošský policista obviněný z vraždy černošského řidiče během dopravní kontroly svou vinu odmítl. Soud na něj uvalil vazbu s kaucí jednoho milionu dolarů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Cincinnati - Bělošský policista z amerického státu Ohio, obviněný z vraždy černošského řidiče během dopravní kontroly, svou vinu odmítl. U soudu ve čtvrtek popřel, že zavraždil neozbrojeného muže. Zbraň na něj prý vytáhl, aby mu zabránil v útěku.

Soud mu ale neuvěřil a uvalil na něj vazbu s kaucí jednoho milionu dolarů (24,5 milionu Kč). Příbuzní zabitého muže se podle agentury AP mezitím snaží tlumit vášně, které případ v místní černošské komunitě vyvolává.

Zataven kvůli chybějící značce

Pětadvacetiletý policista univerzity v Cincinnati Ray Tensing zastřelil třiačtyřicetiletého Samuela DuBosea 19. června poté, co jej zastavil kvůli tomu, že jeho vozu chyběla přední registrační značka.

Prokurátor označil incident za jasný případ vraždy, neboť podle něho nebyl důvod vytáhnout zbraň na řidiče, který nekladl žádný odpor. Velká porota se ve středu shodla na obvinění z vraždy.

Tensingův obhájce dnes prohlásil, že je obviněním šokován a že jeho klient neměl v úmyslu DuBosea zabít.

Policistovo tvrzení, že jej řidič během kontroly nabral svým vozem, když se pokusil ujet, prokurátor Joseph Deters vyvrátil pomocí záznamu z kamery umístěné při zásahu na Tensingově těle. Ze záznamu je patrné, že sice DuBose o několik metrů popojel, policista ho ale vzápětí bez problémů doběhl.

Vysoká kauce a potlesk

Soudkyně Megan Shanahanová argumenty o hrozícím útěku či o nebezpečí pro policistu odmítla. Od přítomných v soudní síni si vysloužila potlesk, když stanovila relativně vysokou kauci pro možné Tensingovo vyšetřování na svobodě.

Místní černošská komunita volá po přísném Tensingově potrestání a ve městě ožívají vzpomínky na násilné protesty, které Cincinnati ovládly v roce 2001. Tehdy kvůli zastřelení devatenáctiletého neozbrojeného černocha policií vypuklo v ulicích násilí. Reakcí na nepokoje byla reforma místní policie a vytvoření nezávislé inspekce řešící stížnosti na policisty.

DuBoseovi příbuzní nyní vyzvali veřejnost k zachování klidu. "Sam byl mírumilovný. Žil pokojný život. A chceme, aby to tak zůstalo i po jeho smrti," řekla novinářům matka zastřeleného Audrey DuBoseová.

Případ je dalším v řadě mediálně sledovaných incidentů, při nichž na různých místech USA zemřeli v posledních měsících černoši po zásazích bělošských policistů. Většina z nich nebyla obviněna, což vyvolalo řadu protestů.

 

Právě se děje

před 4 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy