reklama
 
 

Soud odmítl Haščákovu žádost, Gorila se může šířit dál

23. 5. 2012 13:54
Spis o korupčním jednání může podle soudu být předmětem veřejné diskuse

Bratislava - Výbušný spis Gorila, který pojednává o korupčním propojení byznysu a politiky na Slovensku a zásadním způsobem ovlivnil výsledky březnových parlamentních voleb, se může i nadále šířit internetem.

Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu v Bratislavě.

Ten podle listu Hospodárske noviny nevyhověl návrhu spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka, který žádal vydání příkazu na stažení dokumentů z 13 webů.

Lidé mají právo diskutovat

Ačkoliv pravdivost tvrzení v Gorile nikdo neprokázal, není možné veřejnosti bránit v tom, aby je podrobila kritice, míní soud.

Údajný spis slovenské tajné služby SIS podle něj může v demokratické společnosti být předmětem veřejné diskuse.

Penta proti Gorile brojí od samotného počátku. Tvrdí, že přepisy údajných rozhovorů mezi Haščákem a tehdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem jsou nepravdivé a poškozují ji.

Nicholson čeká

Haščák chtěl předběžným opatřením donutit společnost Websupport, aby dokument stáhla z prostoru, který pronajímá.

"Bylo by absurdní, abychom jako provozovatelé zastavovali weby někoho jiného," míní Matej Kvocera z Websupportu. "Šlo převážně o blogy," dodal s tím, že firma sice blogery kontaktovala, ale spis odstranil jen jeden z nich.

Zanedlouho by mělo být jasno i v dalším sporu. Soud by měl rozhodnout o odvolání novináře Toma Nicholsona. Tomu soudce Branislav Král zakázal vydat knihu, která se měla celé kauzy týkat. Podle Krále totiž Gorila neoprávněně zasahuje do Haščákova soukromí.

autor: Zahraničí | 23. 5. 2012 13:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama