Soud odmítl Haščákovu žádost, Gorila se může šířit dál

Zahraničí Zahraničí
23. 5. 2012 13:54
Spis o korupčním jednání může podle soudu být předmětem veřejné diskuse
Jaroslav Haščák.
Jaroslav Haščák. | Foto: Profimédia

Bratislava - Výbušný spis Gorila, který pojednává o korupčním propojení byznysu a politiky na Slovensku a zásadním způsobem ovlivnil výsledky březnových parlamentních voleb, se může i nadále šířit internetem.

Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu v Bratislavě.

Ten podle listu Hospodárske noviny nevyhověl návrhu spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka, který žádal vydání příkazu na stažení dokumentů z 13 webů.

Lidé mají právo diskutovat

Ačkoliv pravdivost tvrzení v Gorile nikdo neprokázal, není možné veřejnosti bránit v tom, aby je podrobila kritice, míní soud.

Údajný spis slovenské tajné služby SIS podle něj může v demokratické společnosti být předmětem veřejné diskuse.

Penta proti Gorile brojí od samotného počátku. Tvrdí, že přepisy údajných rozhovorů mezi Haščákem a tehdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem jsou nepravdivé a poškozují ji.

Nicholson čeká

Haščák chtěl předběžným opatřením donutit společnost Websupport, aby dokument stáhla z prostoru, který pronajímá.

"Bylo by absurdní, abychom jako provozovatelé zastavovali weby někoho jiného," míní Matej Kvocera z Websupportu. "Šlo převážně o blogy," dodal s tím, že firma sice blogery kontaktovala, ale spis odstranil jen jeden z nich.

Zanedlouho by mělo být jasno i v dalším sporu. Soud by měl rozhodnout o odvolání novináře Toma Nicholsona. Tomu soudce Branislav Král zakázal vydat knihu, která se měla celé kauzy týkat. Podle Krále totiž Gorila neoprávněně zasahuje do Haščákova soukromí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy