Soud nařídil Španělovi opustit rodiče. Nechtěl pracovat

Radim Klekner Radim Klekner
30. 4. 2011 17:14
Španělsko se stále nevymanilo z hospodářské krize
Na úsporná opatření vlády v Madridu zareagovaly odbory demonstracemi, nezaměstnanost postihuje ale hlavně mladé
Na úsporná opatření vlády v Madridu zareagovaly odbory demonstracemi, nezaměstnanost postihuje ale hlavně mladé | Foto: Reuters

Madrid - Ve Španělsku se jim říká generace "ni-ni". Jedná se o ony tisícovky mladých lidí, kteří ani nepracují, ani nestudují. Přesněji občas trochu pracují a občas trochu studují.

Bydlí u svých rodičů nebo na koleji, někdy dokonce ve vlastním bytě. Dlouhé roky se nechávají svými otci a matkami finančně podporovat a užívají si života, protože vědí, že až budou chodit do práce nebo jednoho dne odejdou do důchodu, příliš si ho užívat nebudou.

S jedním z nich, pětadvacetiletým mladíkem z andaluské Málagy, učinil ovšem tamní soudce krátký proces. Přikázal mu, aby se od rodičů do jednoho měsíce odstěhoval.

Mladý Španěl, student práv, začal totiž požadovat od svých rodičů měsíční kapesné ve výši 400 eur a jelikož se mu je zdráhali vyplácet, dal je k soudu.

Jak odhalil deník Diario Sur, nestačilo mu, že jej živí a šatí a platí za něj dokonce měsíční splátky auta, které si pořídil.

Soudce José Luís Utrega dospěl k závěru, že mladý muž by svá studia dokončil až za čtyři či pět let a jeho verdikt byl nemilosrdný. Zejména, když budoucí právník rodiče podle výpovědi svého mladšího bratra napadal verbálně i fyzicky.

Generación sin futuro

Mladí Španělé to v současnosti ovšem nemají lehké. Hospodářská krize, která zemi se zpožděním postihla, má za následek, že 43 procent osob mladších pětadvaceti let je nezaměstnaných. V žádné jiné evropské zemi není toto číslo tak vysoké.

Španělský premiér Zapatero je mimořádně nepopulární a v příštím roce už socialisty do voleb nepovede
Španělský premiér Zapatero je mimořádně nepopulární a v příštím roce už socialisty do voleb nepovede | Foto: Reuters

Bez práce je teď ve Španělsku více než pětina populace v produktivním věku, ekonomika stagnuje a úsporná opatření socialistické vlády premiéra Josého Luíse Rodrígueze Zapatera zatím nepřinášejí žádný výsledek.

Nejvíce krize postihuje právě mladé lidi. Španělští studenti proto o sobě nyní hovoří jako o "generaci bez budoucnosti". Svou organizaci pořádající protestní akce také nazvali Juventud sin futuro, mládež bez budoucnosti.

Podle institutu pro výzkum veřejného mínění Metroscopia až polovina mladých Španělů zcela rezignovala a tvrdí, že nemá smyslu hledat zaměstnání, protože žádné nenajdou.

Jejich vlastní organizace situaci nevidí tak dramaticky, byť připouští, že frustrace a averze vůči státu a vládě v Madridu mezi mladými lidmi převažuje.

Šedá ekonomika

Někteří ekonomové ovšem upozorňují, že oficiální čísla týkající se nezaměstnanosti klamou. A že ve skutečnosti je bez práce jen polovina těch, kteří pobírají podporu.

Spousta firem reagovala totiž na hospodářskou krizi tím, že zaměstnává načerno, aby snížila své odvody do státní kasy. Státní aparát totiž zjevně není schopen firmy a nezaměstnané účinně kontrolovat.

Ministr práce Valeriano Gomez proto tento týden oznámil, že vláda dává podnikatelům tři měsíce, aby ilegální práci nahlásili, aniž by přitom museli platit pokutu. Po tomto termínu přijdou tvrdé sankce.

Zapaterova vláda tvrdí, že hospodářské oživení přijde ve druhé polovině roku, ekonomové centrální banky jsou však skeptičtí. Hospodářský růst bude podle nich letos činit jen několik desetin procenta a nezaměstnanost zůstane na stejné úrovni jako nyní. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy