Soud: Katalánský politik Puigdemont může být opět premiérem, pokud dorazí osobně na přísahu

ČTK ČTK
27. 1. 2018 21:59
Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont může opětovně obdržet tuto funkci, pokud bude při přísaze osobně přítomný a pokud mu to povolí soud, informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na španělský ústavní soud. Podle AFP tím soud fakticky přerušil proces jmenování Puigdemonta regionálním premiérem. Katalánští separatisté v prosincových volbách opět získali většinu v regionálním parlamentu a navrhli na premiéra Puigdemonta. Ten kvůli hrozbě zatčení zvažoval, že by se o úřad ucházel prostřednictvím videokonference či delegováním hlasu pro zasedání parlamentu. Expremiér je nyní v Bruselu a ve vlasti mu hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury za jeho snahy o nezávislost Katalánska.
Carles Puigdemont.
Carles Puigdemont. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy