reklama
 
 

Za havárii ve Fukušimě mohl provozovatel i japonská vláda, rozhodl další soud

10. 10. 2017 10:33
Už druhý soud rozhodl, že za havárii elektrárny Fukušima v roce 2011 mohla mimo jiné i japonská vláda. Právě ona spolu s provozovatelem jaderné elektrárny, firmou TEPCO, musí nyní vyplatit tisícům lidí celkem 500 milionů jenů. Vláda a společnost TEPCO podle soudu neposílily bezpečnostní opatření v elektrárně, přestože už od roku 2002 věděly o možném riziku tsunami v regionu. Žalobu podalo 3800 lidí, převážně bývalých obyvatel oblasti. Požadovali odškodné za to, že přišli o obživu.

Tokio - Japonský soud v úterý rozhodl, že provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, firma TEPCO, a japonská vláda musí zaplatit 500 milionů jenů (97,6 milionu Kč) tisícům lidí, kteří byli postiženi havárií elektrárny při zemětřesení a přívalové vlně tsunami z roku 2011. Informovala o tom agentura AP.

Okresní soud v prefektuře Fukušima dospěl k názoru, že vláda a společnost TEPCO neposílily bezpečnostní opatření v elektrárně, přestože už od roku 2002 věděly o možném riziku tsunami v regionu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

Žalobu, kterou řešil v úterý soud, podalo předloni 3800 lidí, převážně bývalých obyvatel oblasti, kde se jaderná elektrárna Fukušima nachází. Požadovali odškodné za to, že přišli o obživu.

Podle tiskových agentur se jednalo o největší hromadnou žalobu osob poznamenaných tímto jaderným neštěstím.

K japonským soudům bylo od jaderné katastrofy z roku 2011 podáno asi 30 podobných žalob, ve kterých požadovalo kompenzace na 12 000 lidí.

Úterní verdikt je druhý, který připsal odpovědnost za neštěstí také japonské vládě. První rozsudek, který viní z katastrofy kromě provozovatele elektrárny také vládu v Tokiu, vynesl v březnu soud v Maebaši.

autor: ČTK | 10. 10. 2017 10:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama