reklama
 
 

"Součást každodenního života." V KLDR je sexuální násilí na ženách takřka beztrestné

1. 11. 2018 6:10
Na problémy sexuálního násilí v totalitní Severní Koreji upozornila ve zprávě organizace Human Rights Watch.

Soul - Představitelé moci severokorejského státu - policisté, vězeňští dozorci a státními úředníci - se na ženách běžně a beztrestně dopouštějí sexuálního násilí. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Organizace zprávu založila na rozhovorech se šesti desítkami Severokorejek, které z izolované komunistické země utekly. Nechtěný sexuální kontakt a násilí ženy označily "za natolik běžné, že je lidé považují za součást každodenního života".

HRW uznala, že pracovala s příliš úzkým vzorkem. Dotazované ženy nicméně podaly svědectví o sexuálním zneužívání, které je natolik běžné, že mnoho ze zpovídaných žen nerozumělo tomu, že vynucený sex by neměl být každodenním jevem, uvedl jeden z vyšetřovatelů.

"Tento problém vládu neohrožuje," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel HRW Kenneth Roth. "A z toho důvodu je obzvlášť děsivé, že vláda nedělá nic, aby sexuálnímu zneužívání ze strany představitelů státní moci zabránila," dodává. Roth dále připomíná změny, které s sebou po celém světě přineslo hnutí #MeToo. Severokorejská vláda ovšem podle něj navzdory ekonomickým reformám a vůli zemi modernizovat ve věci sexuálního násilí nečiní nic.

Ženy, s nimiž HRW vedla rozhovory, vypověděly, že sexuálního zneužívání a znásilňování se dopouštějí policisté, dozorci ve vězeních, a dokonce i úředníci, kteří dohlížejí na rostoucí soukromý trh - ti prý vymáhají úplatky ve formě sexuálních úsluh.

"Paradoxně je ohroženo mnoho žen, které hrají důležitou roli v uvolňování ekonomiky, o němž (severokorejský vůdce) Kim (Čong-un) tvrdí, že mu na něm záleží," zdůrazňuje Roth.

Zatímco Soul a Washington se pokoušejí se Severní Koreou upevnit diplomatické vztahy, organizace hájící lidská práva a skupiny severokorejských přeběhlíků v Jižní Koreji tvrdí, že se jim nedaří sehnat peníze, musí snižovat počet pracovních míst, omezovat své programy a je na ně vyvíjen tlak, aby Pchjongjang nekritizovaly.

Vyšetřovatelé OSN upozorňují na to, že v Severní Koreji lidé hladoví, jsou vězněni z politických důvodů a popravováni. Vyštřovatelé jsou toho názoru, že šéfové bezpečnosti, ba možná i Kim by měli stanout před mezinárodním soudem, připomněla agentura Reuters. Z politických důvodů je v KLDR vězněno 80 000 až 120 000 lidí, uvedla minulý rok OSN.

Video: KLDR chce uzavřít jaderný komplex, tvrdí jihokorejský prezident

KLDR chce zavřít jaderný komplex, tvrdí po schůzce s Kimem jihokorejský prezident | Video: Reuters

autor: ČTK | 1. 11. 2018 6:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama