Papež navštívil věznici Bolívii, nyní je v Paraguayi

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2015 0:39
Papež odletěl na tři dny do Paraguaye. Před tím navštívil nechvalně proslulou věznici v Bolívii.
Papež František v Paraguayi
Papež František v Paraguayi | Foto: Reuters

La Paz/Asunción - Papež František ukončil cestu po Bolívii návštěvou nechvalně proslulé a nejvíce přeplněné věznice Palmasola na jihovýchodě země.

Vězni si mu stěžovali na zoufalé podmínky, ve kterých se nacházejí, i na korupci a na údajně neschopné soudnictví, které prý často posílá do vězení nevinné. Papež vězňům vzkázal, že nesmějí ztrácet naději a že nesmějí dopustit, aby jejich utrpení vedlo k násilí. Z Bolívie papež odletěl do Paraguaye, kde stráví tři dny. Na letišti v Asunciónu ho čekal uvítací ceremoniál, kterého se zúčastnil i prezident Horacio Cartes.

O situaci ve věznici Palmasola s papežem hovořili tři z vězňů. Jeden mu podle agentury AP vyprávěl, jak viděl vraždu jednoho z odsouzených, kterou spáchal jiný vězeň. Jiný mu popsal, jak byl v šoku, když do věznice dorazil a zjistil, že "tady tolik lidí spí na zemi jako zvířata". Ve věznici původně určené pro 800 osob se nyní nachází více než 5000 vězňů.

Jedna z odsouzených žen v rozhovoru s hlavou katolické církve kritizovala místní soudnictví. Ti, kteří si nemohou koupit spravedlnost, jsou podle ní odsouzeni k utrpení. Vězni žádali papeže o pomoc, říkali mu, že od srpna 2013, kdy tam při potyčkách mezi znepřátelenými gangy zahynulo 36 lidí, se toho změnilo jen málo.

Papež František vězně vyzval, aby nepropadali zoufalství, a snažil se jim předat poselství plné naděje a solidarity. Jak uvedl, je si vědom, v jakých podmínkách odsouzení žijí: v přeplněné věznici, soudní procesy se vlečou, dochází k násilí a mají jen málo příležitostí se vzdělávat. To vše by podle něj měly řešit bolivijské úřady.

Papež se omluvil domorodcům za dobývání Ameriky

Papež František rovněž požádal ve čtvrtek během návštěvy Bolívie o odpuštění za prohřešky, jichž se v minulosti katolická církev dopustila na jihoamerických domorodcích. V jedné z nejdelších řečí od nástupu pontifikátu, která byla podle agentury Reuters nebývale emotivní, rovněž kritizoval přístup vyspělého světa k chudým zemím, nazval jej novým kolonialismem a vyzval ke změně tohoto způsobu smýšlení.

"Pokorně žádám o odpuštění, nejen za prohřešky samotné církve, ale i za zločiny spáchané na domorodých obyvatelích během takzvaného dobývání Ameriky," prohlásil František před aplaudujícím davem během světového setkání hnutí reprezentujících chudé lidi, jehož se zúčastnil v bolivijském Santa Cruzu. Papež uznal, že "ve jménu Boha" byly na domorodcích spáchány těžké hříchy.

Někdejší argentinský arcibiskup zmínil, že se za tato pochybení omluvili již latinskoameričtí duchovní. V roce 1992 se za "bolest a utrpení" domorodých obyvatel Latinské Ameriky omluvila i tehdejší hlava katolické církve Jan Pavel II.

František, který je znám jako zapálený zastánce chudých a lidí z okraje společnosti, si získal přítomné i tvrdou kritikou současného ekonomického řádu, který podle něho nedbá na strádající lidi ani ničení přírody, ale je zaměřen čistě na maximalizaci zisku. "Nebojme se to říci: chceme změnu, opravdovou změnu, strukturální změnu," prohlásil papež, jehož předřečníkem byl levicový prezident země Evo Morales, který měl na bundě našitý portrét radikálního revolucionáře Che Guevary.

Současný "nový kolonialismus", který zhoršuje postavení chudých, na sebe podle Františka bere například podobu úvěrových společností, dohod o volném obchodu či přísných úsporných opatření, která "vždy utáhnou opasek pracujícím a chudým".

Na předchozí mši v Santa Cruzu papež před stovkami tisíc věřících odrazoval od konzumního způsobu života, který podle něho jen buduje překážky mezi lidmi. František, který je od neděle na týdenní cestě po Jižní Americe, před třemi dny sloužil před více než milionem lidí mši v ekvádorské metropoli Quito, kde vyzval k většímu prokazování lidskosti a respektu k rozmanitosti a označil za příčinu válek a násilností individualismus.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy