Kde je vaše slitování? ptá se rodina zavražděného novináře

Jan Hejl Jan Hejl
4. 9. 2014 10:39
Džihádisté žurnalistu Stevena Sotloffa unesli před rokem v Sýrii. Ozbrojenci Islámského státu ho v srpnu zavraždili a video z popravy zveřejnili na internetu. Tady je jeho příběh.
Steven Sotloff na videu Islámského státu
Steven Sotloff na videu Islámského státu | Foto: Reuters

Washington – To video je nápadně podobné předchozímu. Další americký novinář ve svítivě oranžovém mundúru klečí v poušti. Vedle něj stojí v černém zahalený vrah s nožem v ruce.

Během chvíle mu před kamerou bez milosti uřezává hlavu.

Extremisté z Islámského státu novináře Stevena Sotloffa popravili navzdory emotivní výzvě k propuštění, kterou džihádistům poslala jeho matka.

Od 4. srpna, kdy byl žurnalista brutálně popraven, jeho rodina mlčela. Teď se rozhodla mlčení prolomit a ústy svého mluvčího Baraka Barfího veřejně promluvila.

"Nebyl to válečný fanatik, chtěl jen dát slovo těm, kteří by bez něj takovou šanci nedostali. Od libyjského lékaře v Misurátě až po syrského instalatéra, jenž riskoval život a přecházel hranici, aby donesl léky. To je Stevův příběh. Obětoval svůj život, aby ty osudy vylíčil světu," prohlásil Barfí.

"Steve nebyl hrdina. Jako my všichni byl člověkem, který hledal dobro skryté v temnotě. A když ho nenacházel, snažil se ho vytvořit. Vždy se snažil pomoci těm, kdo měli v životě méně štěstí," dodal.  

Vzkaz vůdci teroristů

Mluvčí Sotloffovy rodiny se pak v arabštině obrátil na vůdce teroristů: "Mám vzkaz pro Abú Bakr al-Bagdádího: Kde je vaše slitování? Je to hřích. Obracím se na vás s vlídností, nemám v ruce meč a čekám vaši odpověď," prohlásil, odcitoval morální zásady ukotvené v koránu, které Islámský stát porušuje, a pokračoval v angličtině.

"Dnes truchlíme, tento týden budeme smutnit, ale dostaneme se z toho. Nedovolíme, aby nás drželi jako rukojmí a strach využívali jako zbraň," citoval závěrem stanovisko rodiny.

Zatčení v Allepu

Islamisté jednatřicetiletého Sotloffa, novináře na volné noze, unesli poblíž syrského města Allepo, když referoval o tamní občanské válce. Konfliktů se nebál, věděl, že ho obklopuje nebezpečí.

"Po hodině jalové konverzace nad snad bezednými šálky sladkého čaje jsem vstal. Podal Ahmedovi ruku a zamířil přímo do doupěte, o kterém se domníval, že mě pohltí,“ napsal loni v reportáži Sotloff.

Tehdy působil v neklidném Egyptě, kde navštívil obávaný protestní tábor Muslimského bratrstva. Odešel tam navzdory varování svého egyptského přítele. Byl odhodlaný popisovat nebezpečí, které by ho samotného mohlo dostihnout.

Pro Time i Foreign Policy

Steven Sotloff vyrostl na Floridě. Vystudoval tam žurnalistiku a ještě za studií se angažoval ve školním časopise. Jeho přátelé se shodují, že novinařinu miloval. Po odchodu z univerzity se jí začal věnovat naplno.

Odcestoval do nebezpečných oblastí, které ještě dosud sužují boje. Z Egypta, Libye nebo Sýrie psal nejen pro renomované americké časopisy Time a Foreign Policy.

"Byl výborný novinář. Vím, že vždy chtěl psát o významných mezinárodních událostech,“ řekl CNN Tim Smith, Sotloffův spolužák z vysoké školy.

Láska k islámu se mu stala osudnou

Steven Sotloff – do okamžiku, než byl unesen – popisoval dění v muslimském světě i na sociální síti Twitter. V reportážích často referoval o lidských příbězích na pozadí tvrdých bojů.

Popisoval například složitou situaci vysídlených syrských civilistů, kteří měli nedostatek vody i jídla. Byl také u toho, když ozbrojenci napadli v roce 2012 americký konzulát v Benghází.

"Psal s ohromným nadšením, o Benghází i zkušenostech ze Sýrie. Projevoval neuvěřitelný vztah a porozumění s lidmi, které potkal na svých cestách. Jeho odvaha byla obdivuhodná," vzpomíná jeho kolega ze školního časopisu Ashley Burns.

Podle jeho známé Ann Marloweové mluvil dobře arabsky. "Steve Sotloff žil roky v Jemenu, hluboce miloval islámský svět," napsala ve vzpomínce na něj na Twitter.

To se mu nakonec stalo osudným.

Přesný čas popravy není znám. Mnoho amerických expertů se shoduje, že mohl zemřít daleko dříve, než islamisté video zveřejnili – pravděpodobně před dvěma týdny, kdy byl popraven i jeho kolega James Foley.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 18 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 29 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy