Sorosova univerzita řeší spor s Orbánem s pomocí školy v USA. Chce tak splnit vysokoškolskou novelu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2017 22:12
Maďarská univerzita, kterou založil miliardář George Soros, chce svůj spor s premiérem Viktorem Orbánem vyřešit navázáním spolupráce s Bardovou vysokou školou ve Spojených státech. Upravený právní předpis ukládá zahraničním vysokým školám k získání licence nové podmínky, jež Sorosova univerzita nyní nesplňuje.
George Soros.
George Soros. | Foto: Reuters

Budapešť - Středoevropská univerzita (CEU) v Maďarsku chce vyřešit svůj konflikt s maďarskou vládou premiéra Viktora Orbána navázáním spolupráce s Bardovou vysokou školou ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení CEU zaslané elektronickou poštou.

Podle státního tajemníka pro vzdělávání Lászlóa Palkovicse ale podpis memoranda o spolupráci obou škol nestačí.

Maďarsko v dubnu přijalo novelu zákona o vysokých školách, která podle kritiků není v souladu s pravidly a svobodami Evropské unie. Upravený právní předpis ukládá zahraničním vysokým školám k získání licence nové podmínky, jež CEU nyní nesplňuje. Jednou z nich například je, aby zahraniční univerzity působící v Maďarsku měly univerzitní areál i v zemi původu. CEU je akreditována v USA, kde ale nemá kampus.

V souvislosti se změnami uvedeného zákona se hovořilo o tom, že univerzita bude zřejmě muset opustit Maďarsko. Nicméně vedení CEU dalo najevo, že škola chce v Budapešti zůstat.

Spor o univerzitu je součástí kampaně maďarské vlády proti zakladateli Středoevropské univerzity, miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi. Orbán Sorose, který kritizuje jeho kabinet, považuje za úhlavního nepřítele a označil ho za finančního spekulanta, který je nepřítelem eura a zničil životy milionů lidí v Evropě.

"Byli jsme informováni, že jednání vytvořila základ pro dohodu," citoval Reuters z prohlášení CEU. "V reakci na dosažený pokrok CEU cítí, že může podepsat memorandum o porozumění s Bardovou školou…k poskytování vzdělávací činnosti v New Yorku," sdělila CEU.

Zároveň vyjádřila naději, že toto memorandum, které "nevylučuje budoucí dohody s jinými institucemi v New Yorku", pomůže "vytvořit základ pro rychlé ukončení této záležitosti", tedy konfliktu s maďarskou vládou kolem novely zákona o vysokých školách.

Státní tajemník Palkovics, který v minulosti vehementně popřel, že maďarská vláda chce docílit uzavření CEU, v reakci na tuto zprávu místní televizní stanici ATV řekl, že uvedené memorandum o porozumění samo o sobě k naplnění stanoveného kritéria nestačí.

"CEU si může nějakou budovu v rámci Bardovy vysoké školy pronajmout, ale to je pouze podmínka pro vzdělávací aktivity. Dané kritérium splní teprve poté, co akreditují konkrétní kurz. Úřady, které schválily kurz v Budapešti, musejí schválit i tento kurz. Bude to znamenat, že CEU má kurz v Americe. Nevíme, že by se to již stalo," uvedl Palkovics.

 

Právě se děje

Další zprávy