Soptící vulkán vyhnal z domovů 200 000 Indonésanů

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 2. 2014 11:36
Živel už připravil o život dva lidi, uzavřena zůstávají tři mezinárodní letiště
Lidé prchají před sopečným prachem.
Lidé prchají před sopečným prachem. | Foto: Reuters

Jakarta - Na východě hustě obydleného ostrova Jáva zavládl chaos. Před soptícím vulkánem Mount Kelud prchá na 200 000 Indonésanů.

Dva lidi už sopka připravila o život, když se na ně pod tíhou sopečného prachu zřítila střecha domu, napsala s odvoláním na místní představitele BBC.

Mount Kelud je aktivní již několik týdnů, ve čtvrtek ale začala chrlit popel a žhavé kamení.

Někteří lidé se podle agentury AFPv pátek pokusili vrátit domů pro oblečení a cennosti. Museli to ale vzdát. Do okolí vulkánu stále dopadá sopečný materiál.

Mass Evacuation In Indonesia As Java Volcano Erupts - 14 Feb 2014
Mass Evacuation In Indonesia As Java Volcano Erupts - 14 Feb 2014 | Video:

Tři mezinárodní letiště musela kvůli všudypřítomnému popelu přerušit provoz. Prozatím na neurčito. "Ranvej a veškeré asfaltové plochy v současné době pokrývá pěticentimetrová vrstva," konstatoval generální manažer letiště Yogyakarta Andi Wirson

Podle mluvčího indonéské Agentury pro přírodní katastrofy Sutopy Purwy Nugrohy dopadá sopečný prach ze 1731 metrů vysoké sopky až do 130 kilometrů vzdáleného města Surabaya.

Město Kederi, které je vulkánu nejblíže, podle reportérky BBC Alice Budisatriové kompletně pokryl šedočerný háv.

Pokyn k evakuaci sice vydaly úřady pro 200 000 obyvatel, Indonésané jsou ale na erupce sopky zvyklí a často své domovy neopustí. Kolik jich v ohrožených oblastech zůstalo, tak není jasné.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy