Nejen na Bali hrozí erupce sopky. V KLDR mohou výbuch vyvolat jaderné testy, v klidu není ani Itálie

Zahraničí Zahraničí
3. 10. 2017 20:00
Indonéský ostrov Bali už několik dní "čeká" na erupci sopky Agung, před kterou varují úřady i odborníci. Přes 144 000 lidí už kvůli možné hrozbě opustilo své domovy. Nejde o jediné území, které má s evakuací obyvatel kvůli vulkanické činnosti bohaté zkušenosti. Projděte si přehled několika známých sopek, které v minulosti ohrožovaly anebo nadále ohrožují různá místa na světě.
Foto: Thinkstock

Etna na Sicílii

Sicilská sopka Etna o sobě dává vědět v podstatě neustále. Sicilané jsou tak například na rozdíl od obyvatelů Bali na hrozby vulkánu zvyklí. Erupce bývají různého charakteru, Etna proto budí velký zájem geologů i turistů. 

Naposledy začala chrlit popel a lávu na konci února. V březnu se kvůli erupci a padajícímu kamení zranilo deset lidí. Jde o vůbec nejvyšší činnou sopku v Evropě. Její nadmořská výška je 3329 metrů. 

Od roku 2001 vykazuje sopečnou činnost každoročně, s výjimkou roku 2007. Její vůbec nejošklivější erupce se ale datuje už do roku 1669. Tehdy sopka zničila dvanáct vesnic a poškodila také město Catania - druhé největší město italského ostrova, které leží na úpatí sopky. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy