Nejen na Bali hrozí erupce sopky. V KLDR mohou výbuch vyvolat jaderné testy, v klidu není ani Itálie

Zahraničí Zahraničí
3. 10. 2017 20:00
Indonéský ostrov Bali už několik dní "čeká" na erupci sopky Agung, před kterou varují úřady i odborníci. Přes 144 000 lidí už kvůli možné hrozbě opustilo své domovy. Nejde o jediné území, které má s evakuací obyvatel kvůli vulkanické činnosti bohaté zkušenosti. Projděte si přehled několika známých sopek, které v minulosti ohrožovaly anebo nadále ohrožují různá místa na světě.
Foto: www.smca.at

Vesuv u Neapole

Jinou oblast Itálie - jižní území u Neapolského zálivu - ohrožuje sopka Vesuv. Platí za jeden z vůbec nejnebezpečnějších vulkánů na světě. Kvůli hustému osídlení regionu i kvůli sklonům k nejničivějšímu typu erupce, tzv. pliniovské erupci, která je obzvlášť destruktivní.

Hora si zajistila věčnou "slávu" už v roce 79 našeho letopočtu, kdy výbuchem srovnala se zemí antické Pompeje a Herkuláneum. Pod Vesuvem tehdy zahynulo na 25 000 lidí.

V současné době sice nevykazuje žádné známky aktivity, vědci ale průběžně varují, že tomu tak nemusí být navždy a že riziko erupcí existuje. Naposledy šlehaly ze sopky plameny letos v červenci. Na vině ale nebyla činnost Vesuvu, nýbrž lesní požáry. 

 

Právě se děje

Další zprávy