Nejen na Bali hrozí erupce sopky. V KLDR mohou výbuch vyvolat jaderné testy, v klidu není ani Itálie

Zahraničí Zahraničí
3. 10. 2017 20:00
Indonéský ostrov Bali už několik dní "čeká" na erupci sopky Agung, před kterou varují úřady i odborníci. Přes 144 000 lidí už kvůli možné hrozbě opustilo své domovy. Nejde o jediné území, které má s evakuací obyvatel kvůli vulkanické činnosti bohaté zkušenosti. Projděte si přehled několika známých sopek, které v minulosti ohrožovaly anebo nadále ohrožují různá místa na světě.
Foto: Reuters

Agung na Bali

Oblíbenou turistickou destinaci - indonéský ostrov Bali - v současnosti ohrožuje činnost sopky Agung. Úřady kvůli hrozící erupci evakuovaly v uplynulých dnech přes 144 000 obyvatel a turistů. Lidé, kteří bydlí v blízkosti vulkánu, se přesunuli do sousedních vesnic. Tam našli dočasný domov ve školách, na úřadech nebo ve stanech.

Vulkanologové se čím dál více přiklánějí k variantě, že erupce nastane. Nedokážou ale určit kdy přesně.

Úřady už předminulý týden vyhlásily v oblasti kolem sopky nejvyšší stupeň varování. Lidem také doporučily, aby se nezdržovali ve vzdálenosti do 12 kilometrů od kráteru.

Agung je s nadmořskou výškou 3031 metrů nejvyšší horou na Bali. Nachází se na východě ostrova. Naposledy tu došlo k sérii erupcí v roce 1963, které si tehdy vyžádaly přes 1000 mrtvých. V té době ještě nefungoval žádný evakuační plán a situace byla o to složitější.

 

Právě se děje

Další zprávy