Sopka vybuchla ještě mohutněji, další obyvatelé prchají

Tarmizy Harva, Reuters
30. 8. 2010 8:43
Indonéská sopka Sinabung se poprvé od roku 1600 probudila, sever Sumatry je v ohrožení
Foto: Reuters

Jakarta - Sopka Sinabung, která se o uplynulém víkendu probudila po 410 letech klidu, vyslala v pondělí ještě silnější varování obyvatelům indonéské Sumatry.

Sloup kouře a popela dosáhl výšky dvou kilometrů. Obyvatelé v podhůří vulkánu na severu ostrova hromadně opustili své domovy, v obcích zůstali jen vybraní meteorologové a skupiny policistů.

V oblasti byla rovněž přerušena místní letecká doprava.

Šéf indonéského vulkanologického centra doktor Surono zpravodajovi agentury Reuters potvrdil, že nová erupce byla ještě silnější než nedělní výbuch, který spustil masovou evakuaci.

Zpravodajové z místa popsali první škody, které vulkán, naposledy aktivní v roce 1600, napáchal. "Viděl jsem létající hořící kameny, které po dopadu zapálily les na svazích hory," uvedl fotoreportér Reuters. Celou oblastí se táhne zápach síry.

Indonéské úřady musely ze severu Sumatry už v neděli evakuovat na deset tisíc lidí, preventivně bylo rozdáno 7000 plynových masek.

Okolí sopky, zejména pole se zrající úrodou, pokryl sopečný popel, oblast zavalil hustý dým a u řady lidí se objevily dýchací potíže.

Při evakuaci zemřel jeden muž, který podle úřadů dostal infarkt.

V Indonésii se nachází řada aktivních vulkánů. Země leží na ostrovech v Tichém oceánu, kde se setkává několik zemských desek, a v oblasti jsou proto častá zemětřesení i sopečné erupce. Naposledy zde vybuchla sopka na počátku srpna a připravila o život čtyři lidi.

Přehledně: Projděte si deset nejnebezpečnějších sopek světa

 

Právě se děje

Další zprávy