reklama
 
 

Sopka na Havaji už ohrožuje elektrárnu. Výbuchy trhají i skálu, po ostrově se šíří jedovaté plyny

23. 5. 2018 10:44
Láva z havajského vulkánu Kilauea pronikla do Tichého oceánu a místní obyvatelé jsou po třech týdnech aktivity sopky vystaveni dalšímu riziku. | Video: Reuters |  01:35
Havajské ostrovy dál ohrožují erupce sopky Kilauea. Vulkanologové varují, že situace se jen tak neuklidní.

Honolulu (USA) - Láva z havajské sopky Kilauea se valí do moře, vyvolává exploze a vyvrhuje kusy skal ohrožujících okolní plavbu. Americké úřady podle agentury Reuters v úterý uzavřely šachty místní geotermální elektrárny, které utěsňují a ochlazují. Ve vnitrozemí se šíří jedovaté plyny a žhavé magma se prodírá hořícím porostem. Vulkanologové varují, že sopka se hned tak neuklidní.

Kilauea bouří už třetí týden a vyvolává obavy obyvatel a zvědavost turistů. Žádné oběti na životech a s výjimkou jediného ani žádná vážnější zranění zatím vulkán nezpůsobil. Odborníci ale nevylučují, že to nejhorší mají obyvatelé Havaje teprve před sebou. Živel je podle nich nepředvídatelný, možná je i masová evakuace. Domovy, často zcela zničené, muselo opustit zatím 2000 lidí.

Havajská civilní obrana oznámila, že láva se blíží ke geotermální elektrárně a několik objektů v její blízkosti už zničila. Elektrárna Puna Geothermal Venture, která využívá k pohonu turbín teplo zemského nitra, pokrývá asi čtvrtinu potřeby elektrické energie na ostrově.

Provoz v elektrárně už před dvěma týdny ustal a zaměstnanci teď urychleně utěsňují tři šachty směřující 2,5 kilometru do hloubi země. Žhavé magma by si jimi podle vulkanologů mohlo najít cestu na povrch, případně by mohly posloužit jako ventil pro jedovaté plyny. Šachty ochlazuje studená voda, aby se vyrovnalo teplo stoupající ze zemského nitra.

Z kráteru Kilauey míří východním směrem obrovská trhlina dlouhá 40 kilometrů, která je nyní hlavním zdrojem obav. Z jejích útrob vytéká láva a ničí okolí. Od počátku týdne směřuje do moře a při kontaktu s vodou vlivem tlaku vodních par a chemických reakcí v divokém ohňostroji exploduje. Denně z rozsáhlé zemské jizvy uniká přes 13.000 tun jedovatého oxidu siřičitého, což je množství, jaké odborníci nepamatují.

Video: Havajská sopka nabírá na síle. Podívejte se

Havajská sopka Kilauea nabírá na síle, odejít do bezpečí musejí další stovky lidí | Video: Reuters |  01:04

autor: ČTK | 23. 5. 2018 10:44

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama