Sondu zmátly USA, nebo jsme udělali chybu, tuší Rusové

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 1. 2012 19:50
Podle deníku Kommersant mohl způsobit pád Fobos-Grunt radar na Marshallových ostrovech
Phobos-Grunt. Vizualizace Roskosmosu.
Phobos-Grunt. Vizualizace Roskosmosu. | Foto: YouTube

Moskva - Rusové stále nevědí, co stálo za selháním kosmické sondy Fobos-Grunt - jednoho z jejich nejambicióznějších kosmických projektů posledního desetiletí.

Zařízení za pět miliard rublů se 8. listopadu krátce po startu odmlčelo a místo toho, aby se vydalo zkoumat jeden ze dvou měsíců Marsu Fobos, zůstalo na nižší oběžné dráze, odkud se v neděli zřítilo do Pacifiku.

Zjistit, co se sondě přihodilo, má za úkol zvláštní vyšetřovací komise. Ta už vyloučila selhání palubního počítače a nyní prověřuje možnost technické závady nebo zkratu v systému zásobování energií.

Ruský deník Kommersant ale s odkazem na nejmenovaného experta Roskosmosu přišel s teorií, že závadu sondy zavinil americký radar Kwajalein na Marshallových ostrovech.

"Není vyloučeno, že se sonda náhodně ocitla v oblasti působnosti radaru a pod vlivem megawattového impulsu zkratovala elektronika. Poté už nebyla s to vydat pokyn ke spuštění motorů," poznamenal zdroj deníku Kommersant a doplnil, že se tato verze posuzuje jako "vyšší síla", a ne jako úmyslný zásah.

Základním problémem byla levná řešení

Šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin již dříve vyslovil podezření, že ruské vesmírné havárie mohou být způsobeny i cizím zásahem. "Nechceme nikoho obviňovat, dnes ale existují velmi mohutné prostředky vlivu na kosmické aparáty, jejichž použití nelze vyloučit," řekl Popovkin v rozhovoru pro list Izvestija. Nicméně naznačil, že základním problémem programu Fobos byly omezené finanční prostředky, které "předurčily volbu riskantních technických řešení".

Slavný start, neslavný pád - tak se zapíše do historie ruská sonda Fobos-Grunt.
Slavný start, neslavný pád - tak se zapíše do historie ruská sonda Fobos-Grunt. | Foto: Reuters

K teorii o americkém podílu na pádu družice jsou skeptičtí i ruští odborníci oslovení agenturou RIA Novosti.

"Elektronika na vesmírných sondách je obvykle velmi dobře chráněna před vesmírnou radiací a vnějšími elektronickými poli, nemyslím si, že by měli Američané tak silné radary, aby mohli Fobos-Grunt poškodit," uvedl pro RIA Novosti jeden z nich - výzkumník Viktor Savorsky z Institutu rádiových technologií a elektronicky Ruské akademie věd.

Uplynulý rok byl pro Roskosmos velmi smolný. V srpnu nad jižní Sibiří havarovala nákladní kosmická loď Progress, v listopadu začala stávkovat družice Fobos-Grunt a koncem roku se krátce po startu zřítila raketa Sojuz s vojenskou družicí Meridian.
Podrobnou zprávu o příčinách neúspěchu mise má Roskosmos podat do konce ledna.

 

Právě se děje

Další zprávy