Sonda Perseverance vzala na Mars i skryté vzkazy. Nadšenci už jeden z nich rozluštili

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 2. 2021 11:10
Když zveřejnili záznam z přistání průzkumného vozítka Perseverance na Marsu, vystoupil na tiskové konferenci Allen Chen. Tento inženýr z laboratoře Jet Propulsion Laboratory, která sondu sestavila, zodpovídal kromě jiných za přistání. Chen na akci tajemně vyzval veřejnost, aby si záznam důkladně prohlédla. Podle něj je v něm ukrytá zpráva, o které před přistáním vědělo jen šest pracovníků ústavu.

"(Vždy) doufáme, že naše počínání může inspirovat ostatní, a proto někdy během naší práce za sebou necháváme vzkaz. Vyzýváme vás, abyste se pokusili nám ukázat, na co jste přišli," uvedl podle serveru Space.com Chen. 

Jeho výzvu veřejnost vzala vážně a na řešení přišla už do šesti hodin. 

Tajná zpráva, o níž předem vědělo pouze šest lidí, se ukrývala v padáku, který pomohl Perseverance s přistáním na planetě. Jsou na něm červenobílé nepravidelné pruhy, které měly oficiálně sloužit k určení směru, jakým je padák zrovna natočený. Ve vzoru ale byla zakódována také tři slova: Dare Mighty Things, v překladu Odvažte se k velkým věcem. 

Poprvé toto spojení použil ve svém projevu v roce 1899 bývalý americký prezident Theodore Roosevelt. Úryvek je zároveň neoficiálním heslem mise a je k vidění na stěnách ústavu Jet Propulsion Laboratory. Heslo na padáku zároveň doplnily i GPS souřadnice této laboratoře. 

"Příště se budu muset víc snažit," reagoval na rychlé řešení rébusu inženýr Ian Clark, který na nápad zašifrovat do sondy zprávu přišel před dvěma lety. 

Zaměstnanci laboratoře toho ale přidali na Perseverance mnohem víc. Zástupce projektového manažera mise Matt Wallace řekl, že další ukryté vzkazy budou moci nadšenci najít, až přístroj vysune průzkumnou paži a vyfotografuje samotné vozítko.

Další překvapení prý přijde, až se Perseverance rozjede. "Rozhodně bychom se měli mít na pozoru," uvedl pro agenturu AP

První "keška" ve vesmíru

O dalších vzkazech skrytých v Perseverance se předem vědělo. Jedním z nich je například mikročip s téměř jedenácti miliony jmen a 155 esejemi zaslanými americkému vesmírnému úřadu NASA v době výběru jména pro sondu. Další odkazuje k současné pandemii koronaviru - na sondě je vyobrazena Aeskulapova hůl, symbolizující lékaře a farmaceuty, uvádí britský deník The Guardian

Na přístroji také najdete plaketu s "předky" současného vozítka - s průzkumníky, kteří měli podobnou misi, jako je ta současná, a sice poslat zpět na Zem víc informací o rudé planetě. Nechybí ani vrtulník Ingenuity, který s Perseverance Mars prozkoumá, upozorňuje magazín The Verge.

A nakonec Perseverance skrývá zajímavost i pro milovníky geocachingu, kteří pomocí GPS souřadnic hledají i v Česku skryté předměty. Nyní díky sondou pořízeným fotografiím mohou odhalit první tzv. kešku ukrytou ve vesmíru, píše na svých stránkách NASA.

Zprávy pro mimozemšťany

Co se týče Jet Propulsion Laboratory, její zpráva "Odvažte se k velkým věcem" není první, kterou ústav dostal na Mars. Když se před devíti lety vydávala na cestu sonda Curiosity, která dodnes prozkoumává povrch cizí planety, byly na jejích kolečkách speciální otvory, které měly zajistit, aby se v nich nezachytával prach. Jak pozdější záběry ukázaly, díry nebyly na kolech umístěny náhodně, ale vytvářely při jízdě po povrchu Marsu vzkaz. Ten v Morseově kódu vytvářel písmena J, P a L, tedy zkratku laboratoře, kde bylo vozítko sestavené.

Přidávání vzkazů do vesmírných sond je také dlouhou tradicí v samotné NASA, většinou se o nich ale předem ví.

Už v 70. letech minulého století NASA připojila kresby muže a ženy do sond Pioneer 10 a 11, aby případné vesmírné civilizace věděly, kdo stroj vytvořil. Pro mimozemský život měla sloužit i zvuková nahrávka v sondách Voyager 1 a 2. Na té byly zvuky větru, bouřky a různých zvířat nebo pozdravy v 55 jazycích z různých období lidské civilizace.

Video: NASA uveřejnila úchvatné záběry z přistání roveru Perseverance

NASA zveřejnila úchvatné záběry z přistání roveru Perseverance | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy