Sonda Juno zachytila gigantickou vesmírnou bouři na Jupiteru, NASA zveřejnila unikátní snímky

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2017 17:40
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu obdržel vůbec první detailní snímek takzvané Velké rudé skvrny, která je na povrchu Jupitera. Ve skutečnosti jde o gigantickou bouři, která na největší planetě sluneční soustavy běsní už stovky let. Vědci o ní stále moc neví. To by se mělo nyní změnit díky sondě Juno, která od loňského roku obíhá na oběžné dráze Jupiteru a pořizuje unikátní snímky.
Sonda Juno vyfotila gigantickou bouři na Jupiteru | Video: NASA

Mys Canaveral - Monumentální bouři, která na Jupiteru běsní už stovky let, astronomové nazývají Velkou rudou skvrnou. Lidé ji sledují už od roku 1830.

A teď konečně vědci spatřili, jak skutečně vypadá největší vesmírná bouře v naší sluneční soustavě.

Sonda Juno, kterou k Jupiteru vyslala americká NASA, v pondělí prolétla jen 9000 kilometrů nad bouřkovými mraky. Pořídila unikátní snímky, které vědcům pomohou tuto doposud záhadnou bouři zkoumat.

"Nevíme, co přesně způsobuje její zabarvení, ani co jí dodává takovou energii," vysvětlil pro britský list The Guardian Jared Espley z týmu mise Juno.

Sonda Juno byla k největší planetě sluneční soustavy vyslána v roce 2011. Loni v červenci se konečně dostala na oběžnou dráhu Jupitera a kolem rudé bouře proletěla v pondělí.

O dva dny později k vědcům z NASA dorazil první snímek v nízkém rozlišení. Ty kvalitnější, které sonda pořídila, doputují na Zemi v příštích několika dnech.

"Juno teď pomocí svých nástrojů pronikne do mraků až ke kořenům této bouře a pomůže nám pochopit, jak vůbec funguje a co přesně ji dělá tak zvláštní," uvedl vedoucí výzkumník Scott Bolton v oficiálním prohlášení NASA.

Za ty desítky let, co ji lidé sledují ze Země, se rudá bouře postupně zmenšuje. Vědci však věří, že může nad Jupiterem běsnit minimálně 350 let.

Sonda Juno prolétne kolem Jupiteru každých 53 dní. Ne vždy ale přímo nad jeho rudou skvrnou. Obíhá totiž po polární oběžné dráze, tedy kolem obou pólů. Podle vědců tak tyto snímky mohou být na delší dobu jediným materiálem ke zkoumání.

Mise Juno má skončit příští rok v únoru. Vědci doufají, že se za tu dobu dovědí více o chemickém složení planety a jejím magnetickém poli.

Astronomové z NASA tvrdí, že Jupiter má podobné složení jako Slunce a že vznikl ve stejnou dobu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy