Sonda Curiosity našla na Marsu vodu v kapalném stavu

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 4. 2015 20:10
Esence života na rudé planetě je. Zda to znamená něco mnohem významnějšího, však zatím nevíme.
Americké robotické vozítko Curiosity.
Americké robotické vozítko Curiosity. | Foto: Reuters

Pasadena - Americká sonda Curiosity na Marsu našla to, co hledala.

Na rudé planetě objevila vodu v kapalném skupenství, kterou vědci považují za esenci života.

Na to, aby se životodárná tekutina nacházela na povrchu, je sice Mars příliš chladný, měřicí přístroje marťanského vozítka však našly důkazy, že se nacházejí pod jeho povrchem.

Konkrétně v podobě tenkých vrstev obsažených v minerálech - takzvaných chloristanech -, které absorbují vlhkost z atmosféry, píší badatelé ve studii publikované v odborném magazínu Nature Geoscience.

Zmíněný vodnatý film je nicméně podchlazen na teplotu minus sedmdesáti stupňů Celsia (nezmrzne díky jinému tlaku), což je mráz, v němž na Zemi nepřežije žádná známá forma života. Kapitolou samo o sobě je pak na Marsu všudypřítomné kosmické záření, jež podle lidem známých skutečností rovněž hubí vše živé.

Výše uvedené ale neznamená, že život nemůže být hlouběji pod povrchem, připomíná server BBC. Příznivější podmínky pro množení mikroorganismů mohou být relativně nízko pod povrchem.

Na to, zda se pod zdánlivě pustou krustou Marsu skrývá rozmanitý mikrobiální rezervoár, americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zatím odpovědět nedokáže.

Díky vozítku Curiosity by však měl být co nevidět moudřejší.

Jistotu nemáme, jsme však na dobré cestě

Prvotní indicie o výskytu vody v kapalném skupenství na rudé planetě poskytly americkým vědcům tři přístroje, jimiž je Curiosity vybavena; Jedná se o Rover Environmental Monitoring System (REMS), který americké sondě slouží primárně jako jakási meteorologická stanice, měřící vlhkost a teplotu v oblasti přistání, tedy v kráteru Gale.

Stěžejní data poskytují také přístroje Dynamic Albedo of Neutrons (DAN) a Sample Analysis at Mars (SAM), což je zařízení poskytující vědcům informace o vlhkosti v marťanské atmosféře.

To, co tam na povrchu objevujeme, jsou prvotní střípky. Je to, jako když lidé objevují první exoplanety. Nevidí samotné planety, ale jejich gravitační pole.

"To, co tam na povrchu objevujeme, jsou prvotní střípky. Je to, jako když lidé objevují první exoplanety. Nevidí samotné planety, ale jejich gravitační pole. A tyhle chloristé soli absorbují vlhkost z atmosféry a vytvářejí slzy (vlhké stopy)," přiblížil BBC Javier Martin-Torres, který je v rámci mise Curiosity zodpovědný za přístroj REMS.

Astronomové se dlouhá léta domnívali, že jsou temné skvrny na svazích výsledkem vyvěrání hlubinné vody. Tato teorie je však často zpochybňována. "Je to spekulace, poslední objevy ale nicméně přinejmenším napovídají, že by mohla být pravdivá," vysvětluje Martin-Torres.

 

Právě se děje

Další zprávy